Α Δημοτικού - 26 Οκτωβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία:

• το γράμμα Μμ
  • Μια μάσκα
  • το ονοματεπώνυμό μας (ολόκληρο)

Τ.Ε. σελ. 41

Στο μπλε τετράδιο γράψαμε τα γράμματα Μμ και Θθ και τις εκφράσεις Μια κιθάρα και Μια μάσκα.

Β.Μ. ολοκληρώσαμε το 1ο κριτήριο αξιολόγησης σελ. 42-43

Για τη Δευτέρα θα έχουμε:

• Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο τα γράμματα Θθ, Μμ και τις προτάσεις τους (Μια κιθάρα. Μια μάσκα.) από 5 φορές.

• Ανάγνωση τις χρωματισμένες προτάσεις από το Β.Μ. σελ. 46 (Θθ) “Θέατρο σκιών” και 48 (Μμ) “Μύτη σαν σαλάμι

Για αύριο από το Β.Μ. του 1ου κριτηρίου αξιολόγησης θα έχουμε τις ασκήσεις 6 και 8 σελ. 43

Σήμερα την 3η και 4η ώρα, οι μαθητές του δημοτικού παρακολούθησαν παράσταση Καραγκιόζη από το θέατρο σκιών του κυρίου Γ. Βουλτσίδη με θέμα “Ο Καραγκιόζης και ο πόλεμος του 1940”.

Την επόμενη Τρίτη 01/11/22 θα γιορτάσουμε στο μάθημα των αγγλικών τη γιορτή του Ηαlloween. Όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να ντυθούν με ανάλογες στολές και όλοι να έχουν μαζί τους ένα σακουλάκι με γλυκά.  #treatortrick

Αύριο Πέμπτη 27/10/2022 θα έρθουμε κανονικά στο σχολείο. Το πρώτο δίωρο θα πραγματοποιηθεί η γιορτή μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους κανονικά τα βιβλία και τα τετράδια για το πρόγραμμα της Πέμπτης.

Παρακαλώ να ξέρετε πολύ καλά τα ποιήματά σας και να φορέσετε τα καλά σας ρουχάκια για τη γιορτή μας.

Θα σχολάσουμε στις 13:25.