Α Δημοτικού - 30 Νοεμβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία:

• το γράμμα Φφ
  • Το σύννεφο έφερε βροχή.

Β.Μ. “Το παράξενο ταξίδι της Συννεφένιας” σελ. 70-71

Τ.Ε. σελ. 64-65

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• το γράμμα Ξξ
  • Ένα ταξίδι μακρινό.

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Για αύριο θα έχουμε για ορθογραφία:

• το γράμμα Ξξ
  • Ένα ταξίδι μακρινό.

Για αύριο θα έχουμε για ανάγνωση:

• τις κυκλωμένες προτάσεις του διαλόγου από σελ. 70

Για αύριο θα έχουμε για αντιγραφή στο μπλε τετράδιο:

• το γράμμα Ξξ (από 5 φορές)
  • Ένα ταξίδι μακρινό. (από 5 φορές)

Προτείνεται όσοι μαθητές νιώθουν αδιάθετοι ή είναι συναχωμένοι, εφόσον έρχονται κανονικά στο σχολείο, να φορούν μάσκα για την προστασία όλων μας.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

Αύριο θα πραγματοποιηθεί στολισμός του σχολείου και όλων των τάξεων. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από κάποιο στολιδάκι να κρεμάσουν στο δέντρο μας. Προαιρετική είναι και η χριστουγεννιάτικη ενδυμασία/αξεσουάρ.

Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και από αύριο να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, γιατί έχουμε ξεκινήσει τις πρόβες.

Παρακαλώ έως την Παρασκευή 02/12, όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250 ευρώ/ άτομο).