Α Δημοτικού - 7 Δεκεμβρίου 2022

Μοιράστηκαν τα Corpus των επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας για τις ενότητες 4,5,6

Από το Corpus  κάναμε τη σελίδα 1

Πράξεις πρόσθεσης και αφαίρεσης στον πίνακα και στο πράσινο τετράδιο για εξάσκηση

Ώρα για επανάληψη!

Για αύριο θα έχετε να διαβάσετε και να θυμηθείτε το κείμενο από το Β.Μ. του κεφαλαίου “Με βάρκα και σωσίβιο” σελ. 64

Από το corpus θα έχετε να ολοκληρώσετε την τελευταία άσκηση στη σελίδα 1 κ όλες τις ασκήσεις από τη σελίδα 2.

Να ολοκληρωθούν οι πράξεις στο πράσινο τετράδιο

Σήμερα την 4η, 5η και 6η ώρα οι μικρές τάξεις του δημοτικού επισκέφθηκαν το θεατρακι στην κεντρική πλατεία Ξάνθης και παρακολουθήσαμε χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις.

Προτείνεται όσοι μαθητές νιώθουν αδιάθετοι ή είναι συναχωμένοι, εφόσον έρχονται κανονικά στο σχολείο, να φορούν μάσκα για την προστασία όλων μας.

Mοιράστηκε στους μαθητές η υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη Δράμας, την Τετάρτη 21/12/2022. Παρακαλώ να επιστραφεί υπογεγραμμένη απ’ τους γονείς. Το κόστος της εκδρομής είναι 10€.

Την 3η ώρα έγινε πρόβα των χορευτικών με την κυρία Πετρίνα.

~ 18 μέρες για τα Χριστούγεννα ~