Α Δημοτικού - 9 Μαρτίου 2022

Κάναμε την ανάγνωση μας και ασχοληθήκαμε με το κείμενο στη σελ. 39

Κάναμε τη σελ. 39 από το Τ.Ε.

Σήμερα δεν γράψαμε την ορθογραφία μας.

revision games

Ορθογραφία: Γυρίζω, γυρίζω, τον κόσμο τριγυρίζω.

Αντιγραφή: Tα παιδιά έχουν για αντιγραφή στο μπλε τετράδιο: Γυρίζω, γυρίζω, τον κόσμο τριγυρίζω.

Αύριο τα παιδιά έρχονται κανονικά στο σχολείο και θα σχολάσουν στην ώρα τους. Έρχονται με τσάντες. Στις τσαντούλες τους ας έχουν τα βιβλία της Γλώσσας, τα τετράδια τους και το λογοτεχνικό τους βιβλίο.

• ΑΥΡΙΟ,  Πέμπτη 10/3 (10:30-12:00), θα επισκεφθούμε το μουσείο παιδικής τέχνης ”Η Οικουμένη”. Θα παρακολουθήσουμε ένα πρότζεκτ από τη ζωγράφο κ. Λίτα Μαυρογένους μια βιωματική παρουσίαση με θέμα τον ζωγράφο Αλέξη Ακριθάκη. Επίσης, τα παιδιά να έχουν μαζί τους μαρκαδόρους ή τις ξυλομπογιές τους (για όσα παιδιά δεν τα έχουν στο σχολείο).Το κόστος της επίσκεψης είναι 5 ευρώ. Παρακαλώ πολύ να τα φέρετε.
  • Την Παρασκευή 11/3/2022 θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο σχολείο μας από την συγγραφέα Βούλα Γιαγκάζογλου Παπούδα. Παρακαλώ να φέρετε 9 € για το λογοτεχνικό της βιβλίο “Στη μέση του πουθενά”.