Α Δημοτικού - 12 Μαρτίου 2024

Ορθογραφία

Ανάγνωση

Φυλλάδιο για το ρήμα είμαι, ποια είναι τα πρόσωπα του ρήματος και πώς τα βρίσκω για να τα γράψω

ΒΜ σελ. 96

+ πρόβα

Pupil’s book σελ. 36

1. Αντιγραφή (5φ) και Ορθογραφία:

ρήμα είμαι

(όπως corpus σελ. 16 κόκκινα) – πάλι, γιατί διαπιστώθηκε ότι γίνονται λαθάκια!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Προφορικά το ρήμα είμαι απέξω

επανάληψη τα ζευγαράκια των αριθμών 1-10 (όπως corpus σελ. 20-29)

Σημαντικά

• Παρακαλώ να συγκεντρώσετε ό,τι υλικά θέλετε (π.χ. χρυσόσκονες, πούπουλα κτλ) και να τα φέρετε την Πέμπτη 14/3 , για να φτιάξουμε τις δικές μας αποκριάτικες μάσκες και να τις διακοσμήσουμε!

• Δεν ξεχνάμε τις καθημερινές μας πρόβες στο σπίτι !

• Παρακαλώ να φέρετε το κίτρινο τετράδιο παραγωγής λόγου υπογεγραμμένο.

• Το επόμενο μάθημα Λογοτεχνίας θα πραγματοποιηθεί Τρ 26/3 στην βιβλιοθήκη του σχολείου.

ΜΗΝ αφήσετε την προετοιμασία του 12ου μύθου «Η αλεπού και ο κάβουρας» για τελευταία στιγμή! Θα σας φανεί πολύ!

Μπορείτε να διαβάζετε λίγες σελίδες κάθε μέρα! Ας γίνει επανάληψη μία μέρα πριν και ας τοποθετηθεί το βιβλίο στην τσάντα για το μάθημα.

Διανύουμε την εβδομάδα καρναβαλιού και για να τη γιορτάσουμε φοράμε κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό.

• Δευτέρα 11/03/2024: Ερχόμαστε με πιτζάμες!
  • Τρίτη 12/03/2024: Ερχόμαστε με καπέλα!
  • Τετάρτη 13/03/2024: Ερχόμαστε με μάσκες!
  • Πέμπτη 14/03/2024: Ερχόμαστε με στολές! Θα γίνει πάρτι τελευταίες ώρες στην πολλαπλών!