Α Δημοτικού - 2 Νοεμβρίου 2021

• Κάναμε την ανάγνωση του κειμένου μας και επανάληψη τις συλλαβές που έχουμε μάθει.
  • Επαναληπτικές ασκήσεις 2ης ενότητας από το φυλλάδιο σελ.1-8

Το φυλλάδιο θα παραμείνει στο σχολείο μέχρι να ολοκληρωθούν οι ασκήσεις.

Συνεχίσαμε το επαναληπτικό φυλλάδιο της 2ης ενότητας “Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5″

Το φυλλάδιο θα παραμείνει στο σχολείο μέχρι  να ολοκληρωθούν οι ασκήσεις.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Από το κεφάλαιο: “Ο χρόνος”

• Μιλήσαμε και μάθαμε για τις εποχές και τους μήνες.
  • Ζωγραφίσαμε στο μπλοκ μας τις εποχές.

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ: Κάναμε επανάληψη στα κείμενα σελ. 30 ως 40 καθώς και στις συλλαβές τα, τε, το, τι, κα, κε, κο, κι, να, νε, ν0, νι, ρα, ρε, ρο, ρι. Οπότε τα παιδιά θα έχουν να κάνουν επανάληψη τα κείμενα από το Β.Μ. σελ. 30-40 αλλά και στις συλλαβές (όταν διαβάζουμε δείχνουμε πάντα με το χεράκι).

1. Παρακαλώ τα παιδιά να έχουν πάντοτε μαζί τους τουλάχιστον μία επιπλέον μάσκα.
  2. Τα παιδιά να έχουν πάντα μαζί τους μια αλλαξιά (ρουχάκια, κάλτσες και εσώρουχο) καθώς και τα απαραίτητα στην κασετίνα τους ( ξυσμένα μολύβια, σβήστρα, ξύστρα).
  3. Για τα Αγγλικά!!! Την Τετάρτη 03/11 θα γιορτάσουμε το Halloween!!! Τα παιδιά μπορούν να έρθουν ντυμένα ανάλογα και να έχουν μαζί τους μια συσκευασία με γλυκά. Όποιος επιθυμεί μπορεί να έχει μαζί του κολοκύθα, πορτοκάλι ή μανταρίνι και μερικές μπατονέτες.