Α Δημοτικού - 25 Οκτωβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία:

• Το γράμμα Θθ
  • Μια κιθάρα
  • το ονοματεπώνυμό μας (ολόκληρο)

Β.Μ. “Μύτη σαν σαλάμι” σελ. 48-49

Τ.Ε. σελ. 40

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• το γράμμα Μμ
  • Μια μάσκα

Β.Μ. “1ο κριτήριο αξιολόγησης” σελ. 42-43

pupils book p. 15-17

Για αύριο θα έχουμε για ορθογραφία:

• το γράμμα Μμ
  • Μια μάσκα
  • το ονοματεπώνυμό μας (ολόκληρο)

Ανάγνωση από το Β.Μ. τις χρωματισμένες προτάσεις από το διάλογο της σελίδας 48

(Παρακαλώ να διαβάζουν πολύ καλά το κείμενο και τις χρωματισμένες προτάσεις. Είναι πολύ σημαντικό να κάνουν ανάγνωση και να τη θυμούνται)

Στα κόκκινα τετράδια των μαθητών έχει κολληθεί το ποίημα τους για τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να το ξέρουν πολύ καλά αύριο καθώς θα είναι η τελευταία πρόβα!

Παρακαλώ οι κασετίνες των μαθητών να είναι καθημερινά οργανωμένες και ολοκληρωμένες με τα απαραίτητα (πχ. ξυσμένα μολύβια, σβήστρες, ξύστρες, ξυλομπογιές)

Υπενθυμίζουμε πως όλοι οι μαθητές πρέπει να έχουν ολοκληρωμένη αλλαξιά μαζί τους στην τσάντα για παν ενδεχόμενο, ή να την αφήσουν στο προσωπικό τους ράφι στο σχολείο.

Αύριο Τετάρτη 26/10/2022 οι μαθητές του δημοτικού θα παρακολουθήσουν παράσταση Καραγκιόζη από το Θέατρο σκιών του κύριου Γ. Βουλτσίδη, με θέμα “Ο Καρααγκιόζης και ο πόλεμος του 1940”. Το κόστος της παράσταση είναι 3ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.

Την επόμενη Τρίτη 01/11/22 θα γιορτάσουμε στο μάθημα των αγγλικών τη γιορτή του Ηαlloween. Όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να ντυθούν με ανάλογες στολές και όλοι να έχουν μαζί τους ένα σακουλάκι με γλυκά.  #treatortrick