Δ Δημοτικού - 10 Μαΐου 2021

Μοιραστήκαμε τα νέα μας και τις εντυπώσεις μας από τις διακοπές

Ιστορία

Β.Μ. 2 “Ρώμη και Ελλάδα” Κεφ. 38 “Το Ρωμαϊκό κράτος” σελ. 118-120

Θρησκευτικά

Μιλήσαμε για την προσευχή που λέμε μετά το Πάσχα, το “Χριστός Ανέστη”

Μελέτη Περιβάλλοντος

Συζητήσαμε για τη γιορτή της μητέρας και φτιάξαμε μια κάρτα σχετική

Το μάθημα των αγγλικών δεν έγινε λόγω ασθένειας της εκπαιδευτικού.

Ιστορία

Παρακαλώ να διαβάσετε το μάθημα: Β.Μ. 2 “Ρώμη και Ελλάδα” Κεφ. 38 “Το Ρωμαϊκό κράτος” σελ. 118-120

Θρησκευτικά

Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές πολύ καλά την προσευχή το “Χριστός Ανέστη”

Για τη Δευτέρα!

Παρακαλούμε όσοι δηλώσατε συμμετοχή στον μαθηματικό διαγωνισμό Καγκουρό να φέρετε τα χρήματα (Κόστος συμμετοχής 12,5€) μέχρι την Παρασκευή 14/5/2021.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν τα μπλε και τα πράσινα τετράδια,  τα corpus (7ης – 8ης ενότητας μαθηματικών και 14ης ενότητας γλώσσας), καθώς και οποιοδήποτε τεστ ή φυλλάδιο έχουν, ώστε να διορθωθούν όσα κάναμε κατά τη διάρκεια της καραντίνας.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές από αύριο να φέρνουν μαζί τους μαρκαδόρους, μπλοκ, κόλλα και ψαλίδι. Όσοι δεν έχουν δεν θα μπορούν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες της τάξης, καθώς όλα τα αντικείμενα χρησιμοποιούνται αυστηρώς προσωπικά.

Από αύριο Τρίτη 11/5/2021 θα ισχύει το νέο πρόγραμμα που σας μοιράστηκε.

Παρακαλώ καθημερινά όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, δεύτερη μάσκα και να φορούν αντιηλιακό.

Καλή εβδομάδα!