Δ Δημοτικού - 13 Μαΐου 2021

Τ.Ε. Κεφ. 52 σελ. 32-33

Σχηματίσαμε γεωμετρικά στερεά στο πράσινο τετράδιο

Τ.Ε. Κεφ. 38 ασκήσεις 1, 2, 3 σελ. 47

Γαλλικά

• Τα γεύματα της ημέρας
  • Το ρήμα vouloir (ενικός αριθμός)

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων

Γαλλικά

• Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή το λεξιλόγιο από το πράσινο πινακάκι σελ. 61 του compagnon
  • Να διαβάσετε κα να μάθετε καλά το ρήμα vouloir ( σελ. 65 του compagnon)
  • Άσκηση 2 σελ. 61 του  compagnon
  • Άσκηση 2 σελ. 65 του  compagnon
  • Άσκηση 5 σελ. 25 του cahier

Γερμανικά

• Να διαβάσετε το οριστικό και αόριστο άρθρο και πως κάνουμε σύνταξη
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 1α σελ.52
  • Glossar: επανάληψη και ορθογραφία σελ.26

Παρακαλούμε όσοι δηλώσατε συμμετοχή στον μαθηματικό διαγωνισμό Καγκουρό να φέρετε τα χρήματα (Κόστος συμμετοχής 12,5€) μέχρι αύριο Παρασκευή 14/5/2021.

Σας ενημερώνουμε ότι οι δραστηριότητες (Μπάσκετ, Μουσικής και  Ρομποτικής) δεν θα συνεχιστούν. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν αύριο Παρασκευή 15/5 στη 13.30 μ.μ.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρνουν μαζί τους μαρκαδόρους, μπλοκ, κόλλα και ψαλίδι. Όσοι δεν έχουν δεν θα μπορούν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες της τάξης, καθώς όλα τα αντικείμενα χρησιμοποιούνται αυστηρώς προσωπικά.

Παρακαλώ να φέρετε 7ευρώ για το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Τα ψηλά βουνά” του Ζ. Παπαντωνίου.

Παρακαλώ καθημερινά όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, δεύτερη μάσκα και να φορούν αντιηλιακό.