Δ Δημοτικού - 18 Μαρτίου 2021

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων από corpus 13ης ενότητας και από το επαναληπτικό φυλλάδιο γλώσσας

Ανάθεση εργασιών για το mini project σχετικά με τους ήρωες του ’21

Β.Μ. 12η ενότητα “Χαίρε, ω χαίρε Ελευθεριά!” σελ. 27

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων

Ιστορία

4η ενότητα “Ελληνιστικά χρόνια”

1. Οι διάδοχοι του Μ. Αλεξάνδρου

Β.Μ. Κεφ. 34 “Η αυτοκρατορία του Μ. Αλεξάνδρου χωρίζεται” σελ. 107-109

Τ.Ε. Κεφ. 34 ασκήσεις 1, 2 σελ. 43

Γαλλικά

• Ορθογραφία και ασκήσεις κατανόησης
  • Τα ζώα

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Επανάληψη στις προτάσεις με 2 ρήματα, στις προθέσεις am-um και στην ώρα

Mini project: “200 χρόνια ελεύθεροι – Οι ήρωες του ’21”

Ο κάθε μαθητής θα αναλάβει από έναν ήρωα του 1821 και θα βρει πληροφορίες για:

• τη βιογραφία του
  • την προσφορά του στον αγώνα
  • κάποια σημαντική έκφραση που είπε/έγραψε
  • κορυφαία στιγμή του στον αγώνα
  • και φυσικά εικόνες/φωτογραφικό υλικό

Η παρουσίαση της ατομικής εργασίας θα γίνει την Τετάρτη 24/3/2021, είτε με ηλεκτρονική μορφή μέσω power point, είτε με ένα όμορφο κολάζ το οποίο θα επιμεληθεί καταλλήλως ο καθένας.

• Κωνσταντίνος ΚανάρηςΆγγελος
  • Λασκαρίνα ΜπουμπουλίναΑγνή
  • Ανδρέας ΜιαούληςΑδά
  • Μάρκος ΜπότσαρηςΑρδά
  • Θεόδωρος ΚολοκοτρώνηςΔημήτρης
  • Οδυσσέας ΑνδρούτσοςΕδά
  • Αθανάσιος ΔιάκοςΚωνσταντίνος
  • Μαντώ ΜαυρογένουςΣτέλλα
  • ΠαπαφλέσσαςΣτράτος

Corpus 7ης ενότητας άσκηση 5 (προβλήματα) α, β, γ σελ. 3-4

Για αύριο Παρασκευή!

(Παρακαλώ να στείλετε τις απαντήσεις μέσω φωτογραφιών στο email της δασκάλας σας.)

Ιστορία

Να διαβάσετε καλά το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 34 “Η αυτοκρατορία του Μ. Αλεξάνδρου χωρίζεται” σελ. 107-109

Γαλλικά

• Ορθογραφία και αντιγραφή το πράσινο πινακάκι με τα ζωάκια σελ. 51 του compagnon
  • Ασκήσεις: σελ. 51 ασκ. 1/2 ( compagnon), σελ. 21 ασκ. 6/8 ( cahier), σελ. 22 ασκ. 9 ( cahier)

Γερμανικά

• Επανάληψη τις προθέσεις am-um, τα Μοdal Verben και τις προτάσεις με 2 ρήματα
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 9b σελ.47
  • Φυλλάδια με Modal Verben (στο πρώτο φυλλάδιο μόνο τα ρήματα möcht- και können)
  • Επανάληψη τις σελ. 20 από το κεφάλαιο 4

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να παρακολουθούν καθημερινά τα καθήκοντα της τάξης τους, καθώς και τα email του σχολείου.

• Επιπλέον υλικό θα αναρτάται σταδιακά στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://axion.edu.gr/eclass

• Παρακαλώ τις εργασίες, τις εκθέσεις και οτιδήποτε σας ανατίθεται (όταν αναφέρεται), να τις στέλνετε μέσω φωτογραφιών στο email της εκπαιδευτικού της τάξης: fotinivi@yahoo.gr

• Την Τετάρτη 31/3/2021 και ώρα 12:45-13:20 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των αγγλικών για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Τρίτη 23/3/2021 και ώρα 12:30 – 13:15 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των γαλλικών για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Τρίτη 23/3/2021 και ώρα  12:30-  13:15 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των γερμανικών για την πρόοδο των μαθητών.