Δ Δημοτικού - 12 Μαΐου 2021

Παραγωγή λόγου: “Περιγράφω πώς είναι η φύση την άνοιξη”

Έλεγχος προηγούμενων ασκήσεων από Τ.Ε.

Β.Μ. Κεφ. 52 “Μαθαίνω για τα στερεά σώματα” σελ. 130-131

Μελέτη Περιβάλλοντος

Συζητήσαμε για τα ανοιξιάτικα φρούτα και λαχανικά και κάναμε σχετική ζωγραφιά

Λογοτεχνία

Συζητήσαμε τις εντυπώσεις μας από το λογοτεχνικό μας βιβλίο “Το ψέμα” και ξεκινήσαμε τη λογοτεχνική μας σελίδα.

Τη Δευτέρα θα γράψουμε επαναληπτικό κριτήριο στη 14η ενότητα της γλώσσας.

Λογοτεχνία

Για την επόμενη Τετάρτη θα έχετε να ολοκληρώσετε (και να χρωματίσετε) τη λογοτεχνική σελίδα για το βιβλίο “Το ψέμα” της Ζωρζ Σαρή.

Παρακαλούμε όσοι δηλώσατε συμμετοχή στον μαθηματικό διαγωνισμό Καγκουρό να φέρετε τα χρήματα (Κόστος συμμετοχής 12,5€) μέχρι την Παρασκευή 14/5/2021.

Σας ενημερώνουμε ότι οι δραστηριότητες (Μπάσκετ, Μουσικής και  Ρομποτικής) δεν θα συνεχιστούν. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν την Παρασκευή 15/5 στη 13.30 μ.μ.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρνουν μαζί τους μαρκαδόρους, μπλοκ, κόλλα και ψαλίδι. Όσοι δεν έχουν δεν θα μπορούν να συμμετέχουν σε δραστηριότητες της τάξης, καθώς όλα τα αντικείμενα χρησιμοποιούνται αυστηρώς προσωπικά.

Παρακαλώ να φέρετε 7ευρώ για το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο “Τα ψηλά βουνά” του Ζ. Παπαντωνίου.

Παρακαλώ καθημερινά όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, δεύτερη μάσκα και να φορούν αντιηλιακό.