Δ Δημοτικού - 11 Δεκεμβρίου 2023

• Τετράδιο εργασιών σελ. 67: Έλεγχος άσκησης 1
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 37-39: Ασκήσεις 2, 3, 4 και 5

• Γράψαμε τεστ!
  • Από αύριο να φέρετε κανονικά τα βιβλία

Ιστορία

• Έλεγχος των τεστ
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 46-47: Παράδοση κεφαλαίου 15 (Προσοχή η ενότητα που μπήκαμε είναι απαιτητική, να διαβάζετε και να μην αφήνετε κενά)

Θρησκευτικά

• Βιβλίο Θρησκευτικών σελ. 27: Κεφάλαιο 8

• Τετράδιο εργασιών σελ. 71: Άσκηση 1
  • Θα γράψουμε Άγνωστη ορθογραφία

Ιστορία

• Βιβλίο μαθητή σελ. 46-47: Κατανόηση κεφαλαίου 15 με σχεδιάγραμμα και βοηθητικές ερωτήσεις

• Την Πέμπτη (21/12) θα πάμε Ονειρούπολη! Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις. Όσοι/ες επιθυμείτε να έρθετε να μου τις φέρετε υπογεγραμμένες μαζί με 10 ευρώ.
  • Την Δευτέρα (18/12) την τελευταία ώρα, αφού ρώτησα τους μαθητές και δέχτηκαν με χαρά, θα κάνουμε στην τάξη μας ανταλλαγή δώρων λόγω των εορτών. Να φέρετε ένα μικρό δωράκι γύρω στα 5-7 ευρώ
  • Το λογοτεχνικό βιβλίο που ξεκινήσαμε είναι το “Η Γειτονιά του Ονείρου”. Κοστίζει τελικά 6,80 ευρώ. Μοιράστηκαν στα παιδιά τα βιβλία, οι αποδείξεις και τα 20 λεπτά. Παρακαλώ να μου φέρετε τα χρήματα, όσοι δεν μου τα φέρατε.
  • Μοιράστηκαν διορθωμένα τα τεστ Ιστορίας. Παρακαλώ να μου τα επιστρέψετε υπογεγραμμένα.