Δ Δημοτικού - 18 Σεπτεμβρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 17: Ανάγνωση και σχολιασμός κειμένου.
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 17-18: Ασκήσεις 1

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 10 (φυλλάδιο): Εξηγήσαμε το μαθαίνω και έλεγχος ασκήσεων 1 και 2
  • Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 11 (φυλλάδιο): Εξηγήσαμε το μαθαίνω και κάναμε άσκηση 5
  • Δόθηκε λανθασμένο φυλλάδιο. Θα δούμε στα επόμενα μαθήματα τις ασκήσεις που έκαναν οι μαθητές στο σπίτι.
  • Tο βιβλίο ήρθε. Η τιμή του είναι στα 18 ευρώ. Παρακαλώ πολύ να μου τα φέρετε αυτή την εβδομάδα. Καλό θα ήταν όσα γράψαμε αυτές τις μέρες στα φυλλάδια να μεταφερθούν στο βιβλίο.

Ιστορία

• Απαντήσαμε προφορικά σε ερωτήσεις που έκανα σχετικές με το κεφάλαιο 1 σελ. 6-7
  • Ανάγνωση και υπογράμμιση του κεφαλαίου 1 σελ. 6-7 (καθώς δεν είχαμε προλάβει την προηγούμενη φορά)
  • Ανάγνωση υπογράμμιση και επεξήγηση του κεφαλαίου 2 σελ. 9-10 σε συνδυασμό με το σχεδιάγραμμα που μοιράστηκε (κοιτάω από το σχεδιάγραμμα το κεφάλαιο 2)

• Βιβλίο μαθητή σελ.17: Ορθογραφία από το κείμενο “Από τότε…καμαρωτά”
  • Βιβλίο μαθητή σελ.17-18: Ασκήσεις 2 και 3

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 10: Κατανοώ το μαθαίνω και άσκηση 3 και 4
  • Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 11: Κατανοώ το μαθαίνω και άσκηση 6

• Πραγματοποιήθηκε η παραγγελία του βιβλίου “Ο Μικρός Πρίγκιπας” για όσα παιδιά δεν το έχουν. Το βιβλίο κοστίζει 6,5 ευρώ. Παρακαλώ πολύ αυτή την εβδομάδα να μου τα φέρετε.
  • Υπενθυμίζω να φέρετε το δελτίο υγείας
  • Στις 25 του μηνός θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση γονέων. Θα ενημερωθείτε σύντομα για την ώρα.
  • Για οποιαδήποτε ερώτηση στείλτε μου μειλ: theofanikarakasidou@gmail.com

Ιστορία

• Κατανόηση του κεφαλαίου 2 σελ. 9-10 σε συνδυασμό με το σχεδιάγραμμα