Δ Δημοτικού - 26 Σεπτεμβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Έλεγχος άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • Βιβλίο Μαθητή σελ 21 άσκηση 2 (στο τετράδιο) και σελ 23 ασκήσεις 4,5
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 15 άσκηση 2 (προφορικά)

• Έλεγχος άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • Βιβλίο Μαθητή :2Γ ”Διαχειρίζομαι αριθμούς ως το 10.000” σελ 14 άσκηση 4 και σελ 15 ασκήσεις 6,7(μισή) και 8

Ιστορία

• Έλεγχος του προηγούμενου μαθήματος
  • Κεφάλαιο 4: ”Η τέχνη και η γραφή” σελ 14-16 από Βιβλίο Μαθητή

Activity Book p.75-77

• Αντιγραφή από το Βιβλίο Μαθητή σελ 22  το πινακάκι της Ενεργητικής φωνής, μόνο στον Ενεστώτα.
  • Ορθογραφία από το Βιβλίο Μαθητή σελ 23 από την άσκηση 5 τις λέξεις: (μήνυμα , αριθμητική, εργαλείο, γραφίδα, αίθουσα, συνοδεύεται, ανοίγοντας)
  • Corpus σελ 15 άσκηση 8

• Βιβλίο Μαθητή: ”Διαχειρίζομαι αριθμούς ως το 10.000” σελ 15 άσκηση 7 (τη δεύτερη σειρά με τα 3 παραδείγματα)

Ιστορία

• Την Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί εκτάκτως το μάθημα της Ιστορίας αντί για την Παρασκευή.  Να διαβάσετε το μάθημα για την Τετάρτη.
  • Να διαβάσουν οι μαθητές το Κεφάλαιο 4: ”Η τέχνη και η γραφή” σελ 14-15 και να γνωρίζουν πολύ καλά τις απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Μετά την κάθοδο των Δωριέων πώς χτίζονταν τα κτίρια , πώς κατασκευάζονταν τα αγάλματα (από τι υλικά ήταν φτιαγμένα) ;

2. Για ποιο λόγο χρησιμοποιούσαν τα αγγεία;

2. Γιατί η τέχνη αυτής της περιόδου ονομάστηκε γεωμετρική;

3. Από πού πήραν οι Έλληνες το αλφάβητο και πώς δημιούργησαν το ελληνικό αλφάβητο;

Έχει μοιραστεί σχεδιάγραμμα του 4ου Κεφαλαίου για καλύτερη εμπέδωση

• Τετράδιο Εργασιών σελ 8 άσκηση 2

NO HW

• Μοιράστηκαν σήμερα στα παιδιά δηλώσεις για δραστηριότητες.
    Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν σε κάποια από αυτές, παρακαλώ να φέρουν τη δήλωση συμπληρωμένη μέχρι την Παρασκευή 30/9.
  • Παρακαλώ πολύ να φέρετε αύριο το corpus της Γλώσσας.
  • Την Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί εκτάκτως το μάθημα της Ιστορίας αντί για την Παρασκευή. Να διαβάσετε το μάθημα για την Τετάρτη.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε  συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Μοιράστηκε στα παιδιά ενημερωτικό φυλλάδιο για το μάθημα της πληροφορικής. Σε αυτό αναφέρεται και το κόστος των βιβλίων το οποίο είναι 36ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.
  • Την επόμενη Δευτέρα 3/10/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία στην 1η Ενότητα “Γεωμετρικά χρόνια”.
  • Την Τετάρτη 28/9/2022 ενόψει της Ευρωπαϊκής ημέρας γλωσσών οι μαθητές θα πραγματοποιήσουν δραστηριότητες στο μάθημα των αγγλικών.

Καλή εβδομάδα!!!