Δ Δημοτικού - 28 Νοεμβρίου 2022

• Γράψαμε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα της 4ης Ενότητας.
  • Β.Μ. Ενότητα 5: “Ασφαλώς… κυκλοφορώ”
    Β.Μ. “Μαθήματα Κυκλοφοριακής Αγωγής”, σελ. 74-75
  • Β.Μ. σελ. 76, άσκηση 1

• Β.Μ. “1ο  Κριτήριο Αξιολόγησης”, σελ. 44-45 ασκήσεις: 4, 5, 7, 8 και 9

• Homework checked
  • Workbook pages 17 ,19

Ιστορία

• Έλεγχος του προηγούμενου μαθήματος.
  • Β.Μ. “Κεφάλαιο 14ο: Ο Κλεισθένης θεμελιώνει τη Δημοκρατία”, σελ. 42-43.
  • Τ.Ε. σελ. 19, ασκήσεις 2 και 3

• Αντιγραφή από Β.Μ. σελ. 75: “Μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής” (Ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας…σωστός πεζός).
  • Ορθογραφία από Β.Μ. σελ. 75: “Μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής” (Αν υπάρχει τροχονόμος…πράσινο για σας).
  • Ανάγνωση από Β.Μ. σελ. 74-75: “Μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής”.

Β.Μ. “1ο  Κριτήριο Αξιολόγησης”, σελ. 45 άσκηση: 6

• Workbook page 20 all exercises

Ιστορία

Να απαντηθούν γραπτώς οι παρακάτω ερωτήσεις, τις οποίες θα πρέπει και να τις ξέρετε:

• Ποιος ήταν ο Κλεισθένης και πού βρισκόταν κατά την περίοδο που εξουσίαζε ο Πεισίστρατος; (Παναγιώτης, Ορφέας)
  • Ποιες ήταν οι πρώτες αλλαγές που έκανε ο Κλεισθένης όταν ανέλαβε την εξουσία και ποια ήταν τα αποτελέσματα που έφεραν αυτές; (Χάνα, Αλέξανδρος)
  • Ποιο ήταν το έργο της βουλής των πεντακοσίων; (Μπεντιά)
  • Ποιοι μπορούσαν να πάρουν μέρος στις συνελεύσεις της εκκλησίας του δήμου και με τι ασχολούνταν στις συνελεύσεις αυτές; (Άγγελος, Εβρέν)
  • Γιατί ονομάστηκε ο Κλεισθένης «θεμελιωτής της δημοκρατίας»; (ΟΛΟΙ)

Τις ερωτήσεις στο μάθημα της Ιστορίας, παρακαλώ να τις απαντάτε είτε στο τετράδιο Ιστορίας (εάν υπάρχει) είτε στο πρόχειρο!

• Το επόμενο βιβλίο, με το οποίο θα ασχοληθούμε στη Λογοτεχνική Ώρα είναι “Τα Χριστούγεννα των παιδιών” του Β. Ηλιόπουλου. Παρακαλώ, να δείτε εάν έχετε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη σας και να με ενημερώσετε με mail (katerinou.la@hotmail.com).
  • Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους καθημερινά, για τις πρόβες.
  • Παρακαλώ από αύριο να έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους το corpus των Μαθηματικών της 2ης Ενότητας.
  • Παρακαλώ έως την Παρασκευή 02 /12 /22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).