Δ Δημοτικού - 3 Οκτωβρίου 2022

• Βιβλίο Μαθητή σελ 28 άσκηση 7 , σελ 29 άσκηση
  • Corpus: σελ 14 ασκήσεις 5 και 6

• Έλεγχος άσκησης που είχαμε στο σπίτι
  • Βιβλίο Μαθητή 4”Αναλύω και συγκρίνω αριθμούς ως το 20.000” σελ 19 ασκήσεις 4,5,7(μισή, 8(μισή)

Ιστορία

• Γράψαμε το πρώτο  επαναληπτικό στην 1η ενότητα ”Γεωμετρικά χρόνια”

• Homework checked
  • Companion page 7
  • Workbook page 5

• Αντιγραφή 1 φορά από Βιβλίο Μαθητή σελ 29 όλο τον πίνακα με τις λέξεις
  • Ορθογραφία τις λέξεις :

κατεβαίνω, φύλλα, σάκα, σύννεφο, Σεπτέμβρης, Οκτώβρης, χτυπώ, ισόγειο, ολόχρυσος,-η,-ο, σταγονίτσα, συμμαθητής, μακροβούτι , κοχύλι, ανοίγω ( Βιβλίο Μαθητή σελ 29)

• corpus: σελ 13 άσκηση 3 και σελ 15 άσκηση 7

• Βιβλίο Μαθητή 4 ” Αναλύω και συγκρίνω αριθμούς ως το 20.000” σελ 19 άσκηση 7 τη δεύτερη σειρά και άσκηση 8 τη δεύτερη σειρά

• Workbook page 5 exercises 6 ,7

Ιστορία

• Λόγω του επαναληπτικού διαγωνίσματος δεν έχουν εργασία ή διάβασμα  για το επόμενο μάθημα Ιστορίας

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν άμεσα το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε  συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Τη  Δευτέρα 10/10/22 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα στην 1η ενότητα ” Ένα ακόμα Σκαλί” .
  • Την Τετάρτη 5/10/22  τις δύο πρώτες ώρες θα κάνουμε Γλώσσα. Να έχετε μαζί σας τα βιβλία της Γλώσσας ( ΒΜ και ΤΕ) και το corpus.
  • Όσοι συμμετέχουν στην αυριανή παρέλαση, παρακαλώ να βρίσκονται αύριο στις 12:00 στο βιβλιοπωλείο Πυραμίδα.
  • Την 7η ώρα πραγματοποιήθηκε ομιλία για την επέτειο της απελευθέρωσης της Ξάνθης.
  • Αύριο το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό λόγω της τοπικής αργίας.
  • Την Τετάρτη 5/10/2022 αν το επιτρέψει ο καιρός θα πραγματοποιηθούν αθλητικές δραστηριότητες ενόψει της ημέρας σχολικού αθλητισμού. Θα κάνουμε μάθημα μόνο το πρώτο δίωρο και θα σχολάσουμε κανονικά. Παρακαλούμε να έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους μια ολοκληρωμένη αλλαξιά ρούχων, αρκετό νερό και κολατσιό!
    • Για τις δραστηριότητες η κάθε τάξη θα φοράει μπλουζάκι με ένα συγκεκριμένο χρώμα.
    • Α τάξη: κόκκινο μπλουζάκι
    • Β τάξη: πράσινο μπλουζάκι
    • Γ τάξη: μπλε μπλουζάκι
    • Δ τάξη: κίτρινο μπλουζάκι
    • Ε τάξη: άσπρο μπλουζάκι
    • Στ τάξη: μαύρο μπλουζάκι
  • Καλή εβδομάδα και καλό μήνα!!