Δ Δημοτικού - 5 Οκτωβρίου 2020

Ορθογραφία – άσκηση

Επανάληψη στο Κεφάλαιο 1

Ασκήσεις στο μπλε τετράδιο

Σήμερα γράψαμε το 1ο κριτήριο αξιολόγησης στα κεφάλαια 1-4 (Γεωμετρικά χρόνια).

Θρησκευτικά

Μαθαίνουμε για την Κιβωτό του Νώε και τον Κατακλυσμό, παρακολουθώντας μια ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Το νέο μας mini project αφορά τα ζώα. Ενόψει της 4ης Οκτωβρίου που είναι η Παγκόσμια Ημέρα Ζώων, μαθαίνουμε για τα είδη και τις κατηγορίες των ζώων (σπονδυλωτά/ ασπόνδυλα). Γνωρίζουμε και αναλύουμε τα ασπόνδυλα ζώα.

• Κάναμε έλεγχο των ασκήσεων που είχανε για το σπίτι
  • Workbook σελίδες 4 και 5
  • Student book σελίδες 4,5,6

• Companion αντιγραφή 1 φορά και ορθογραφία  τη σελίδα 5

Από αυτή την Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί αλλαγή στο πρόγραμμα.  Το μάθημα της ιστορίας θα γίνεται κάθε Τετάρτη την 5η ώρα (αντί για την Πέμπτη 5η ώρα) και θα αντικατασταθεί με την Μελέτη.

Την Πέμπτη 8/10/2020 θα γράψετε κριτήριο αξιολόγησης στην ενότητα 1. Διαβάζετε τη θεωρία από το corpus σελ. 3-8. Διαβάζετε τις ασκήσεις που έχουμε κάνει στο μπλε τετράδιο, καθώς και τις αντίστοιχες ασκήσεις από το corpus σελ. 10-15. Χρονικές αντικαταστάσεις, σχηματισμός επιθέτων σε -ινος και συντακτική αναγνώριση (Υ-Ρ-Α). Επίσης διαβάζετε τις γνωστές ορθογραφίες και το λεξιλόγιο από Β.Μ. σελ. 29.

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές αύριο να έχουν μαζί τους το κίτρινο τετράδιο.

Καλή εβδομάδα!