Δ Δημοτικού - 9 Δεκεμβρίου 2022

• Γράψαμε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα της 2ης Ενότητας
  • Β.Μ. σελ. 46, Κεφάλαιο 15: “Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς”
  • Β.Μ. σελ. 46, ασκήσεις: 1, 2 και 3

Ιστορία

• B.M. σελ. 46-47, Ενότητα 3η: Κλασικά χρόνια, Κεφάλαιο 15. “Το περσικό κράτος και οι Έλληνες της Μ. Ασίας”
  • Τ.Ε. σελ. 22, ασκήσεις: 1 και 2

• Να δείτε ξανά τη θεωρία στη σελίδα 46 του βιβλίου.

Ιστορία

Να απαντήσετε γραπτώς στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Πώς ήταν το περσικό κράτος; Ποιος το διοικούσε; (Πάνος)
  • Τι ήταν οι σατραπείες; (Μπεντιά)
  • Τι δυσκολίες αντιμετώπιζαν οι Έλληνες; (Ορφέας)
  • Τι αποφάσισαν να κάνουν οι Έλληνες, ώστε να διώξουν τους Πέρσες; (Αλέξανδρος)
  • Από ποιον ζήτησαν βοήθεια οι Έλληνες; (Εβρέν)
  • Ποιο ήταν το αποτέλεσμα της εξέγερσης; (Άγγελος)
  • Τι συνέβη στη Μίλητο; (Χάνα)

Καλό θα ήταν να διαβάζετε ολόκληρο το μάθημα και όχι μόνο την ερώτηση που σας έχει δοθεί. Με αυτόν τον τρόπο θα γνωρίζετε καλύτερα τα γεγονότα, καθώς και τη σειρά με την οποία έγιναν.

• Όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένη την υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην “Ονειρούπολη” της Δράμας, καθώς και τα 10 ευρώ, που αναγράφονται και στη δήλωση.
  • Παρακαλώ για το επόμενο μάθημα της Γλώσσας, τη Δευτέρα, να έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους το Ανθολόγιο.
  • Μοιράστηκε το λογοτεχνικό βιβλίο στους μαθητές, μαζί με τις αποδείξεις. Σας υπενθυμίζω ότι για την ερχόμενη Τετάρτη, τα παιδιά θα πρέπει να διαβάσουν την πρώτη ιστορία.