Δ Δημοτικού - 15 Απριλίου 2022

• Έλεγχος της άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 50 άσκηση 2

• Βιβλίο Μαθητή σελ 71 “Πασχαλινά έθιμα”

Παραγωγή Λόγου

Θέμα: Εκδρομή στη Βεργίνα και στην Έδεσσα

• Την 4η και 5η ώρα τραγουδήσαμε τα κάλαντα του Λαζάρου σε όλο το προσωπικό και τους μαθητές του σχολείου και παίξαμε το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού με σοκολατένια αυγουλάκια.
  • Επίσης, σήμερα μοιράστηκε στους μαθητές το καινούριο λογοτεχνικό βιβλίο “Ο αδερφός της Ασπασίας”.
    Να διαβάσετε μέχρι και το Κεφάλαιο 3 (σελ 28).
    Όσοι δε μου έχουν φέρει τα χρήματα, παρακαλώ να φέρουν 7,40, όταν επιστρέψουμε στο σχολείο.
  • Για τα Μαθηματικά :
    Να κάνετε από το corpus σελ 1-2 την άσκηση 3
  • Την Πέμπτη 05/05 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα Ιστορίας στην υποενότητα “Μακεδονία”.
    Να διαβάσετε τα Κεφάλαια 30-33.
  • Την Παρασκευή 06/05 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα Γλώσσας στις Ενότητες 11 και 13.
    Να διαβάσετε τα κείμενα και των δύο Ενοτήτων και από τη θεωρία (και των δύο corpus) : Αόριστος ανώμαλων ρημάτων, Ουδέτερα ουσιαστικά σε -ος, Οριστικές αντωνυμίες, Τονισμός που ή πού – πως ή πώς, Οικογένειες λέξεων
    και τις αντίστοιχες ασκήσεις που έχουμε κάνει.

Καλό Πάσχα με υγεία!