Δ Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Έλεγχος άσκησης που είχαμε για το σπίτι

• Βιβλίο Μαθητή “2Α-Διαχειρίζομαι αριθμούς ως το 10.000” σελ 10 ασκήσεις 1,2

Ιστορία

• Βιβλίο Μαθητή, Ενότητα 1 Κεφάλαιο 1 ”Η κάθοδος των Δωριέων” σελ 6-8
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 5 άσκηση 1

• Αντιγραφή δύο φορές την πρόταση: ”Εύχομαι να περάσετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!”
  • Ορθογραφία τους μήνες(και με τα δύο ονόματα) από το Τετράδιο Εργασιών σελ 7 άσκηση 2
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 7 άσκηση 1

Βιβλίο Μαθητή σελ 10 ασκήσεις 3,4

Ιστορία

• Ανάγνωση του 1ου Κεφαλαίου της 1ης Ενότητας ”Η κάθοδος των Δωριέων” (Βιβλίο Μαθητή σελ 6-8)
  • Να μάθουν οι μαθητές τις δύο βασικές ερωτήσεις για το μάθημα μας.                           Ερωτήσεις:
  1. Ποιοι ήταν οι Δωριείς και γιατί μετακινήθηκαν
  2. Ποιες ήταν οι συνέπειες της καθόδου των Δωριέων

• Τετράδιο Εργασιών σελ 5 άσκηση 3

• Σήμερα την 5η και 6η ώρα κάναμε μουστοκούλουρα από τον μούστο των σταφυλιών του αμπελώνα του ΑΞΙΟΝ παρέα με την Ε’ τάξη.
  • Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε την Τρίτη συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18 ευρώ για τα βιβλία των Μαθηματικών.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν 48,30 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν 5,50 ευρώ για το λογοτεχνικό βιβλίο μας ”Ο Μικρός Πρίγκιπας”.
  • Μοιράστηκε νέο πρόγραμμα μαθημάτων, να το έχουν μαζί τους οι μαθητές από τη Δευτέρα.                                                                                                  Καλό Σαββατοκύριακο!!!