Δ Δημοτικού - 17 Σεπτεμβρίου 2021

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Ανάγνωση του κειμένου

Παραγωγή Λόγου

Θέμα: “Πως πέρασα το καλοκαίρι μου”

• Βιβλίο Μαθητή σελ 11 άσκηση 9
  • Corpus σελ 1 ασκήσεις 2 και 3

Εικαστικά

Την 6η ώρα συζητήσαμε και θέσαμε τους κανόνες λειτουργίας της τάξης μας και, στην συνέχεια, ζωγραφίσαμε ένα φθινοπωρινό τοπίο.

• Βιβλίο Μαθητή σελ 15-16 άσκηση 5

• Corpus σελ 2 άσκηση 4

• Μετά από την τελευταία ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας, θα πρέπει να γίνονται 2 self tests ανά εβδομάδα, και συγκεκριμένα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
    Συνεπώς, θα πρέπει οι μαθητές να έχουν μαζί τους κάθε Τρίτη και Παρασκευή το έντυπο του test μαζί τους αποκλειστικά εκτυπωμένο και υπογεγραμμένο από τον κηδεμόνα τους.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 15 ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των Μαθηματικών.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 53,60 ευρώ για τα νέα βιβλία των Αγγλικών.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν το Δελτίο Υγείας που μοιράστηκε τη Δευτέρα συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.