Δ Δημοτικού - 18 Σεπτεμβρίου 2020

• Β.Μ.: Αναμνήσεις του καλοκαιριού, εργ. 1, 2,3,4 σελ. 13-16

• Τ.Ε.: εργ. 1, 4, 5 σελ. 8-9

Ευέλικτη Ζώνη

mini project: “Οι 4 εποχές και οι 12 μήνες του χρόνου”.

Συζητάμε για την προσφορά, τις συνήθειες, τα τρόφιμα, τα επαγγέλματα και τις γιορτές των μηνών και των εποχών του χρόνου και ζωγραφίζουμε σχετικά με το θέμα μας.

Κάθε Παρασκευή το μάθημα των αγγλικών θα είναι μόνο προφορικό. Δεν θα γράφονται καθήκοντα και δεν χρειάζεται τα παιδιά να έχουν κάποιο βιβλίο μαζί τους.

• Αντιγραφή: Β.Μ.: σλ. 13: “Το καλοκαίρι…τρελά παιχνίδια”
  • Ορθογραφία: Β.Μ.: σελ. 13: “Η Σοφία…συμφωνήσαμε όλοι”
  • Β.Μ. εργ. 5 σελ. 15-16

Από το φυλλάδιο της 1ης ενότητας να λυθούν οι ασκήσεις 1, 2, 3 στη σελ. 1.

• Παρακαλώ να φέρετε 53,50€ για τα βιβλία των Αγγλικών και 5€ για το λογοτεχνικό σας βιβλίο (Ο μικρός πρίγκιπας).
    • Την Δευτέρα ο κάθε μαθητής να επιστρέψει στο ράφι του το κίτρινο τετράδιο.
    • Κάθε μαθητής, για το μάθημα της γυμναστικής, παρακαλώ να έχει μαζί του: καπέλο, μια αλλαξιά ρούχα, γυαλιά και να φορά πάντοτε αθλητικά ρούχα και παπούτσια.
    • Παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως το Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από τον γιατρό.
    • Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
    • Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.

Παρακαλώ να αγοράσετε τα βιβλία των Γερμανικών:

• Paul Lisa und Co1 (Kursbuch, Arbeitsbuch, Glossar)

Καλό Σαββατοκύριακο!