Δ Δημοτικού - 19 Απριλίου 2024

• Γράψαμε έκθεση

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 119: Έλεγχος ασκήσεων 4, 5 και κάναμε 6, 7, 8

Ιστορία

• Διόρθωση τεστ. Να τα επιστρέψετε υπογεγραμμένα.
  • Βιβλίο Ιστορίας σελ. 95-97: Παράδοση κεφαλαίου 30

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ 5

• Corpus 13ης ενότητας: Άσκηση 3
  • Άγνωστη ορθογραφία (με βάση corpus 13ης ενότητας σελ. 5: ειδικοί σύνδεσμοι-προτάσεις, σελ. 6: τονισμός που/πού-πως/πώς)

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 124-125: Ασκήσεις 4, 5

Ιστορία

• Βιβλίο Ιστορίας σελ. 95-97: Παράδοση κεφαλαίου 30 με σχεδιάγραμμα και βοηθητικές ερωτήσεις

• Τη Δευτέρα την πρώτη ώρα θα πραγματοποιηθεί “Το κυνήγι πασχαλινού αυγού” και την τελευταία ώρα “Πικ-νικ” στην αυλή του σχολείου. Για το “Πικ-νικ” να φέρετε μια ψάθα και ότι φαγητό επιθυμείτε!
  • Να φέρετε υπογεγραμμένο το Τεστ των Μαθηματικών και το Τεστ Ιστορίας.
  • Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/
  • Τη Δευτέρα 22/04 στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών θα διοργανωθεί στην αυλή του σχολείου το “Easter Egg Hunt”. Οι μαθητές πρέπει να φέρουν σοκολατένια αυγά (σε διάφορα μεγέθη) για τη διεξαγωγή του παιχνιδιού.