Δ Δημοτικού - 2 Οκτωβρίου 2020

Ανθολόγιο: “Ο μαύρος ήλιος” σελ. 130-131

Αντιγραφή: Ανθολόγιο: “Ο μαύρος ήλιος” σελ. 130 (Μέσα στο μυαλό… γιατρικό>>.)

Ασκήσεις στο μπλε τετράδιο (χρονική αντικατάσταση, συντακτική αναγνώριση)

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων 1ης ενότητας, ασκήσεις 10, 11, 12, 13 σελ. 4-6

Ευέλικτη Ζώνη και Εικαστικά

Ολοκληρώσαμε την παρουσίαση εργασιών για τα αθλήματα και παρακολουθήσαμε βίντεο σχετικό με την Τελετή έναρξης και λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων, καθώς και με τα σημαντικότερα ελληνικά μετάλλια.

Ορθογραφία: Ανθολόγιο: “Ο μαύρος ήλιος” σελ. 130 (Ακούγοντας…. του ήλιου>>.)

Την Δευτέρα να έχετε μαζί σας και τα βιβλία γλώσσας (Β.Μ. και Τ.Ε.)!

Από την επόμενη εβδομάδα θα πραγματοποιηθεί αλλαγή στο πρόγραμμα.  Το μάθημα της ιστορίας θα γίνεται κάθε Τετάρτη την 5η ώρα (αντί για την Πέμπτη 5η ώρα) και θα αντικατασταθεί με την Μελέτη.

Την τελευταία ώρα πραγματοποιήθηκε ομιλία για την επέτειο της Απελευθέρωσης της Ξάνθης.

Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές υπογεγραμμένο το έντυπο συγκατάθεσης για ανάρτηση υλικού στη σχολική ιστοσελίδα.

Παρακαλώ την Δευτέρα να επιστραφεί διορθωμένο το κίτρινο τετράδιο!

Έως την Δευτέρα να φέρουν όλοι οι μαθητές 30 ευρώ για τα βιβλία της Πληροφορικής.

Την επόμενη Δευτέρα 5/10/2020 θα γράψετε κριτήριο αξιολόγησης στα 4 πρώτα κεφάλαια της ιστορίας (ΓΩΜΕΤΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ). Να διαβάσετε καλά τα 4 μαθήματα από το Β.Μ. καθώς και τις ασκήσεις των αντίστοιχων κεφαλαίων από το Τ.Ε.

Την επόμενη Πέμπτη 8/10/2020 θα γράψετε κριτήριο αξιολόγησης στην ενότητα 1. Διαβάζετε τη θεωρία από το corpus σελ. 3-8. Διαβάζετε τις ασκήσεις που έχουμε κάνει στο μπλε τετράδιο, καθώς και τις αντίστοιχες ασκήσεις από το corpus σελ. 10-15. Χρονικές αντικαταστάσεις, σχηματισμός επιθέτων σε -ινος και συντακτική αναγνώριση (Υ-Ρ-Α). Επίσης διαβάζετε τις γνωστές ορθογραφίες και το λεξιλόγιο από Β.Μ. σελ. 29.

Υπενθυμίζουμε στους γονείς ότι την Δευτέρα 5/10/2020, στις 10:30-11:30 θα υπάρξει τηλεφωνική ενημέρωση από τη δασκάλα της τάξης.

Καλό μήνα και καλό Σαββατοκύριακο!