Δ Δημοτικού - 20 Νοεμβρίου 2020

Ενότητα 1η : Πρώτη γνωριμία με την Ελλάδα σελ. 9-12

Β.Μ. “Γνωρίζουμε καλύτερα τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας” σελ. 13-15

Β.Μ. “Το γεωγραφικό διαμέρισμα όπου ζούμε” σελ. 16-17

Τ.Ε. “Ρόδα είναι και γυρίζει” σελ. 53-54  (-έκθεση- να τη γράψετε πάνω στο Τ.Ε. )

Τ.Ε. “Το εργαστήρι της γλώσσας” Ασκήσεις 1, 3, 4, 5, 6 σελ. 55-56

(Παρακαλώ να στείλετε τις απαντήσεις -μέσω φωτογραφιών- στο email της δασκάλας σας.)

Corpus 3ης ενότητας μαθηματικών άσκηση 6 σελ. 3

Μελέτη Περιβάλλοντος

Να μάθετε όλοι τα 9 γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας, καθώς και το που βρίσκεται το καθένα (Β.Μ. σελ. 11-12)

(Για την επόμενη Παρασκευή!)

•  Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να παρακολουθούν καθημερινά τα καθήκοντα της τάξης τους, καθώς και τα email του σχολείου.

• Παρακαλώ τις εργασίες, τις εκθέσεις και οτιδήποτε σας ανατίθεται (όταν αναφέρεται), να τις στέλνετε μέσω φωτογραφιών στο email της εκπαιδευτικού της τάξης: fotinivi@yahoo.gr

• Παρακαλώ να στείλουν όσοι δεν έχουν στείλει ακόμα  -μέσω φωτογραφιών- όλες τις εργασίες της εβδομάδας που πέρασε.

• Υπενθυμίζω στους μαθητές ότι στο http://axion.edu.gr/eclass , στο φάκελο Δ’ Δημοτικού 2020-2021 θα βρείτε το κουίζ της Ιστορίας. Παρακαλώ να το λύσετε.

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!