Δ Δημοτικού - 25 Νοεμβρίου 2022

• Έλεγχος ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι
  • Β.Μ. “2η Επανάληψη”, σελ. 43 ασκήσεις: 6, 8, 9 και 10
  • Β.Μ. “1ο Κριτήριο Αξιολόγησης”, σελ. 44 ασκήσεις: 1, 2 και 3

Ιστορία

• Έλεγχος του προηγούμενου μαθήματος
  • Β.Μ. “Κεφάλαιο 13: Οι νόμοι του Σόλωνα. Ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος.”, σελ. 40-41.
  • Τ.Ε. σελ. 18 ασκήσεις: 1,2 και 3.

• Δεν έχετε κάτι για το σπίτι.

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Ιστορία

• Για τη Δευτέρα να απαντηθούν γραπτώς οι ερωτήσεις που δόθηκαν, τις οποίες θα πρέπει και να τις ξέρετε.

Συγκεκριμένα:

• Τι ζητούσε ο λαός; Γιατί ήταν δυσαρεστημένος; (Ορφέας)
  • Από ποιον ζήτησαν βοήθεια οι ευγενείς; (Μπεντιά)
  • Ποια ήταν τα μέτρα που πήρε ο Σόλωνας; (Άγγελος)
  • Τι άλλο έκανε ο Σόλωνας για να αφαιρέσει κι άλλη δύναμη από τους ευγενείς; (Χάνα)
  • Με ποιον τρόπο κατάφερε ο Πεισίστρατος να πάρει την εξουσία; (Παναγιώτης)
  • Ποιους ευεργέτησε ο Πεισίστρατος και ποιος ήταν πραγματικά ο σκοπός του; (Αλέξανδρος)
  • Ποιος διαδέχθηκε τον Πεισίστρατο και ποια ήταν η κατάληξή του; (Εβρέν)
  • Τι ήταν η “Σεισάχθεια”; (ΟΛΟΙ)

• Τις ερωτήσεις στο μάθημα της Ιστορίας, παρακαλώ να τις απαντάτε είτε στο τετράδιο Ιστορίας (εάν υπάρχει) είτε στο πρόχειρο!
  • Τη Δευτέρα 28/11/2022 θα γράψουμε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα στην 4η Ενότητα της Γλώσσας. Να διαβάσετε πολύ καλά τις σελίδες 3-11 από το corpus της 4ης Ενότητας και να δείτε τις ασκήσεις των σελίδων 12-14.
  • (Αντίστοιχα οι σελίδες από το Βιβλίο Μαθητή που είναι στην ύλη είναι οι εξής: 60, 62, 63, 65, 66 και 67)
  • Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους, για τις πρόβες.
  • Την 4η ώρα κάναμε πρόβες για το χριστουγεννιάτικο θεατρικό, οπότε η αναπλήρωση της Ιστορίας έγινε τις επόμενες ώρες!

Καλό Σαββατοκύριακο!!!!