Δ Δημοτικού - 7 Οκτωβρίου 2022

Ιστορία

• Βιβλίο Μαθητή: 2η Ενότητα Αρχαικά Χρόνια ”Νέες αποικίες των Ελλήνων”σελ 17-20
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 10 άσκηση 2

• Παραγωγή λόγου με θέμα ”Περιγράφω το σχολείο μου”
  • Έλεγχος άσκησης

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Συνεχίσαμε με την επεξεργασία πληροφοριών που έφεραν οι μαθητές για το γεωγραφικό μας διαμέρισμα.

• Βιβλίο Μαθητή: 5 ” Μαθαίνω για τα πολύγωνα” σελ 21 ασκήσεις 5 και 8

Ιστορία

• Ανάγνωση το μάθημα από Βιβλίο Μαθητή τη 2η Ενότητα Αρχαϊκά Χρόνια ”Νέες αποικίες των Ελλήνων” σελ. 17-20  και πολύ καλά αυτά που υπογραμμίσαμε πάνω στο βιβλίο, τα οποία απαντούν στις παρακάτω ερωτήσεις
  •  1)  Πώς δημιουργήθηκαν και τι ήταν οι πόλεις- κράτη;
  •  2) Ποιος αποφάσιζε το μέρος που θα γινόταν η εγκατάσταση;
  •  3) Τι έπαιρνε μαζί του ο αρχηγός για τη νέα πατρίδα;
  •  4) Ποιες περιοχές αποτελούσαν τη Μεγάλη Ελλάδα;
  •  5) Από πού φαίνεται ότι προόδευσαν οι Έλληνες και τι σχέσεις υπήρχαν ανάμεσα στη μητρόπολη και την αποικία;
  • Τετράδιο Εργασιών σελ. 10 άσκηση 3 (να ζωγραφίσουν)

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν άμεσα το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε  συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Τη  Δευτέρα 10/10/22 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα στην 1η ενότητα ” Ένα ακόμα Σκαλί” .
  • Για το επαναληπτικό διαγώνισμα στη Γλώσσα να διαβάσετε πολύ καλά τη θεωρία που έχει το corpus της Γλώσσας από σελ. 3-9 ,τις επαναληπτικές ασκήσεις από το φυλλάδιο που μοιράστηκε την Πέμπτη ή εναλλακτικά  την ίδια θεωρία από το Βιβλίο Μαθητή  που είναι η εξής: σελ. 14 το πινακάκι, σελ.19 τις λέξεις με δυς και δι(ς) , σελ. 22 τη γραμμή του χρόνου, σελ. 26 το πινακάκι με την κλίση επιθέτων και ουσιαστικών, σελ. τον πίνακα με τις εξαιρέσεις και σελ. 28 τον πίνακα με το αντικείμενο.
  • Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένα από τους γονείς τα κριτήρια αξιολόγησης της Ιστορίας της 1ης ενότητας.

Καλό Σαββατοκύριακο!!