Δ Δημοτικού - 1 Δεκεμβρίου 2022

• Έλεγχος της άσκησης που είχαμε για το σπίτι
  • Corpus 2ης Ενότητας σελ. 2, άσκηση 5

Γερμανικά

• Επαναληπτικές ασκήσεις στην τάξη

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι
  • Β.Μ. σελ. 79, “Στο δρόμο με το Σωτήρη”
  • Β.Μ. σελ. 80, ασκήσεις 1 και 2

• Corpus 2ης Ενότητας σελ. 3, άσκηση 7

Να υπολογίσετε στο τετράδιο των Μαθηματικών (κάθετα) τα εξής:

• 575 : 5
  • 349 : 4
  • 76 x 59
  • 87 x 19

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τις παρακάτω εκφράσεις , να τις κάνετε 2 φορές αντιγραφή και να τις μάθετε για ορθογραφία
  • schönen neuen Monat= καλό μήνα
  • frohe Weihnachten= καλά Χριστούγεννα
  • der Weihnachtsmann= ο Άγιος Βασίλης

• Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 80, άσκηση 2: (“Στο Σωτήρη, εκτός από τον ΚΟΚ,…και κανένα λογοτεχνικό!”)
  • Αντιγραφή: Β.Μ. σελ. 80, άσκηση 2: το πινακάκι (χωρίς τις στήλες με τους αριθμούς και τα πρόσωπα- μόνο Φωνή, Χρόνο, Εγκλίσεις και την κλίση του ρήματος)

• Έως και την Παρασκευή 02/12/22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).
  • Τη Δευτέρα 05/12/2022 θα γράψουμε Επαναληπτικό Διαγώνισμα στο μάθημα της Ιστορίας. Στην ύλη είναι τα κεφάλαια: 10. “Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα”, σελ. 32-33, 11. “Σπάρτη: Η ζωή στην πόλη”, σελ. 35-36, 12. “Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας”, σελ. 38-39, 13. “Οι νόμοι του Σόλωνα. Ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος”, σελ. 40-41 και 14. “Ο Κλεισθένης θεμελιώνει τη δημοκρατία”, σελ. 42-43.
  • Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους καθημερινά, για τις πρόβες.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή
  • Την 5η και 6η ώρα έγινε στολισμός της τάξης και του κεντρικού δέντρου του σχολείου.
  • Παρακαλώ  οι μαθητές να φέρουν άμεσα 6.90 ευρώ, για την αγορά του επόμενου λογοτεχνικού βιβλίου (εξαιρούνται όσοι έχουν ήδη το βιβλίο).