Δ Δημοτικού - 10 Νοεμβρίου 2022

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων
  • Φυλλάδιο με αριθμούς

• Αντιγραφή από Βιβλίο Μαθητή σελ. 61 ”Στάση βροχοσταλίδων” (συνέχεια) (Μήνες περίμεναν…μια καινούρια ζωή…)
  • Ορθογραφία από Βιβλίο Μαθητή σελ. 61 ”Στάση βροχοσταλίδων” (συνέχεια) (Το ίδιο κιόλας βράδυ…τα σύννεφα) και τις λέξεις από την άσκηση 4 (το πινακάκι)

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τους αριθμούς απο το 1 έως το 20
  • Kursbuch: ανάγνωση κείμενο 7b σελ.21
  • Arbeitsbuch: ασκ.6-7 σελ.18, ασκ.8 σελ.19 (όχι τις ασκήσεις 9-10)
  • Glossar: ορθογραφία και  φορές αντιγραφή σελ.11 ( οι λέξεις είναι οι εξής: gut, blöd, aber, das Buch, interessant, der Ball, der Bus, die CD, der Computer, die Socke)

• Σήμερα την 3η, 4η , 5η ώρα επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης και περπατήσαμε στα σοκάκια της Παλιάς Πόλης στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος ”Γνωρίζω τον τόπο μου”.
  • Τη Δευτέρα 14/11/22 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία στο Α’ μέρος (τα πρώτα πέντε μαθήματα) από τα Αρχαϊκά χρόνια. Να διαβάσετε πολύ καλά από το Βιβλίο Μαθητή τα κεφάλαια: Κεφ.5 ”Νέες αποικίες των Ελλήνων ”σελ. 17-19, Κεφ. 6 ”Τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα” σελ. 21-22, Κεφ. 7” Οι δεσμοί που ένωναν τους Έλληνες” σελ. 24-25 Κεφ. 8 ” Η τέχνη της αρχαϊκής εποχής” σελ. 27-28, Κεφ. 9 ”Τα γράμματα” σελ. 30-31 . Επίσης , στο διάβασμά σας θα σας βοηθήσουν τα σχεδιαγράμματα που σας έχω δώσει.