Δ Δημοτικού - 13 Οκτωβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Έλεγχος άσκησης που είχαμε στο σπίτι
  • ΒΜ , σελ. 36 άσκηση 1 , σελ. 36-37 άσκηση 3,  σελ. 38 ασκήσεις 5 και 7
  • Από το corpus της 2ης ενότητας διαβάσαμε τη γραμματική με ρήματα β’ συζυγίας σε άω-/ω σελ. 3-4

• Έλεγχος άσκησης που είχαμε στο σπίτι
  • Άσκηση εμπέδωσης στο τετράδιο των μαθηματικών
  • ΒΜ, 1η Επανάληψη σελ. 26 άσκηση 6

Εργαστήριο Δεξιοτήτων

• Εισαγωγή στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων με θέμα: ”Κυκλοφορώ με ασφάλεια”.

Γερμανικά

• Ενόψει της γερμανικής γιορτής του Οktoberfest φτιάξαμε με τους μαθητές hot dog για να μάθουν βιωματικά διάφορες πληροφορίες για την γιορτή και να δοκιμάσουν γερμανικές γεύσεις.

• Αντιγραφή και Ορθογραφία τις λέξεις από την άσκηση 7 ΒΜ, σελ. 38
  • Στο τετράδιο της Γλώσσας να κλίνουν τα ρήματα: σκορπάω, αγαπάω και με τους δύο τύπους στην Οριστική Ενεστώτα και Παρατατικού (όπως βλέπετε στον πίνακα από ΒΜ, σελ. 37)
  • Να δείτε τη θεωρία από το corpus γλώσσας 2ης ενότητας σελ. 3,4

Corpus: σελ. 3 άσκηση 6

Εργαστήριο Δεξιοτήτων

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Γερμανικά

• Τα καθήκοντα και το διάβασμα των γερμανικών της Πέμπτη θα ισχύουν κανονικά για την Τρίτη 18/10

• Αύριο Παρασκευή 14/10/2022 τις τελευταίες δύο ώρες θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας πικ-νικ ανά τάξη, ενόψει της παγκόσμιας ημέρας διατροφής.  Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να έχουν μαζί τους υγιεινό κολατσιό (οπωσδήποτε φρούτα ή λαχανικά μαζί τους) ή και κανονική μερίδα φαγητού σε ταπεράκι. Ακόμα, καλό θα ήταν ο κάθε μαθητής να έχει μαζί του κάποιο χαλάκι ή τραπεζομάντηλο ώστε να το απλώσει και να κάτσει στην αυλή.
  • Παρακαλώ αύριο να έχετε μαζί σας ΜΟΝΟ το Βιβλίο των Μαθηματικών και το τετράδιο.
  • Για την έναρξη των δραστηριοτήτων θα ενημερωθείτε εγκαίρως. Αύριο Παρασκευή 14/10/2022 θα σχολάσουμε κανονικά 13:25.