Δ Δημοτικού - 14 Δεκεμβρίου 2023

• Τετράδιο εργασιών σελ. 76: Έλεγχος 5, 6
  • Μοιράστηκε το corpus της 7ης ενότητας

• Σχολιασμός και διορθώσεις του τεστ (διαβάστε τις διορθώσεις που γράψατε στο τετράδιο)
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 51: Έλεγχος 6
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 52: Επεξήγηση μαθαίνω και ασκήσεις 1, 2, 3, 4

Γερμανικά

• Κάναμε χριστουγεννιάτικες ασκήσεις στα γερμανικά

Γαλλικά

• Μάθαμε χριστουγεννιάτικες ευχές στα γαλλικά και φτιάξαμε μια κάρτα ευχών.

• Corpus της 7ης ενότητας: Ασκήσεις 1, 2

• Βιβλίο μαθητή σελ. 52: Κατανόηση μαθαίνω

Ιστορία

• Βιβλίο Ιστορίας σελ. 50-51: Κατανόηση κεφαλαίου 16 με σχεδιάγραμμα και βοηθητικές ερωτήσεις

ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ:

• Λόγω καθημερινών προβών δεν πραγματοποιούνται κάποια μαθήματα, γι’ αυτό τον λόγο δεν υπάρχουν στα καθήκοντα.
  •  Αύριο να τα φέρετε 4 ευρώ για το χριστουγεννιάτικο catering. (Παρακαλώ πολύ να τα φέρετε ακριβώς γιατί δεν έχω ρέστα).
  • Αύριο μην ξεχάσετε να γράψετε σε ένα χαρτάκι το νούμερο που φοράτε. (Αναφέρομαι σε όσους συμμετέχουν στην χορογραφία).
  • Αύριο θα φτιάξουμε χριστουγεννιάτικα κουλουράκια κανέλας. Παρακαλώ να φέρετε τα εξής υλικά:

Μάξιμος: 1 κιλό αλεύρι

Χρυσούλα: 1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν

Στέλλα: 2 κουταλάκια του γλυκού κανέλα

Μερβέ: 1 κουταλάκι του γλυκού σόδα

Παναγιώτης: 1 κούπα ζάχαρη

Ναρίν: Μισή κούπα χυμό πορτοκάλι

Πάρις: Μισή κούπα σόδα αναψυκτικό

Αλέξανδρος: Λίγο ξύσμα πορτοκαλιού

Χιλάλ: 1 κούπα ηλιέλαιο

Μαρία: Λαδόκολλα

• Την Δευτέρα (18/12) την τελευταία ώρα, αφού ρώτησα τους μαθητές και δέχτηκαν με χαρά, θα κάνουμε στην τάξη μας ανταλλαγή δώρων λόγω των εορτών. Να φέρετε ένα μικρό δωράκι γύρω στα 5-7 ευρώ.
  • Την Τρίτη (19/12) και ώρα 18:30 το ΑΞΙΟΝ σας υποδέχεται στην Χριστουγεννιάτικη παράσταση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.
  • Στην Χριστουγεννιάτικη παράσταση θα πραγματοποιηθεί ένα φιλανθρωπικό μπαζάρ. Τα χρήματα θα δοθούν στο Γηροκομείο. Παρακαλώ πολύ όσοι επιθυμείτε να φέρετε κάποια αντικείμενα ή και φαγητά για να συμμετέχετε και εσείς.
  • Μοιράστηκαν διορθωμένα τα τεστ Ιστορίας και τα τεστ Μαθηματικών. Παρακαλώ να μου τα επιστρέψετε υπογεγραμμένα.

Γερμανικά

• Να φέρετε κόλλα για την χριστουγιεννιάτικη χειροτεχνία