Δ Δημοτικού - 16 Νοεμβρίου 2023

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 14: Έλεγχος άσκησης 7
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 13-14: Επεξήγηση 4, 5 και πινακάκι (Μοιράστηκε αντίστοιχο φυλλάδιο)

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 39: Έλεγχος ασκήσεων 4, 6 και κάναμε 5 (Μοιράστηκε κι άλλο φυλλάδιο)

• Βιβλίο Ιστορίας σελ. 42-43: Προφορική εξέταση του κεφαλαίου 14
  • Η δεύτερη ενότητα της Ιστορίας ολοκληρώθηκε. Θα πραγματοποιηθεί για ένα χρονικό διάστημα επανάληψη (υπενθύμιση τι μάθαμε σε κάθε κεφάλαιο σε συνδυασμό με ασκήσεις και βίντεο). Σύντομα θα ανακοινωθεί το πότε θα γράψουμε το δεύτερο τεστ.
  • Επανάληψη στα κεφάλαια

Γράψαμε έκθεση.
Ελέγξαμε τις ασκήσεις στο Workbook

• Βιβλίο μαθητή σελ. 13-14: Διάβασμα 4, 5, πινακάκι και φυλλάδιο
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 13-14: Άσκηση 5
  • Με βάση το φυλλάδιο να γράψετε στο τετράδιο γραφής το ρήμα “γράφω” στις εγκλίσεις και στους χρόνους του φυλλαδίου.
  • Αύριο θα γράψουμε Παραγωγή λόγου. Προετοιμάστε στο σπίτι το θέμα που βρίσκεται στο τετράδιο εργασιών άσκηση 4  σελ. 59. Διαβάστε και τα φυλλάδια που έχω μοιράσει για την Παραγωγή λόγου.

• Προσοχή! Καλό διάβασμα των φυλλαδίων και των Μαθαίνω σελ. 36-39. Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβετε την κάθετη διαίρεση.
  • Να κάνετε στο τετράδιο τις διαιρέσεις που έβαλα, να γράψετε για την καθεμία αν είναι τέλεια ή ατελής και να κάνετε επαλήθευση.

• Επανάληψη στα κεφάλαια 5, 6 και 7 (Να τα ξέρετε καλά)

• Αύριο την πέμπτη και έκτη ώρα θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για την 17η Νοέμβρη.

Γερμανικά

• Να κάνετε επανάληψη στις ερωτήσεις και απαντήσεις γνωριμίας, στους χαιρετισμούς και στους 2 τρόπους ερωτήσεων για το ΤΕΣΤ την Τρίτη 21/11

Companion σελ. 17 αντιγραφή και ορθογραφία τις λέξεις :
4,5,6,7,8,9,10,15,17

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 20/11 ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΕΣΤ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ