Δ Δημοτικού - 16 Δεκεμβρίου 2021

Γερμανικά

• Ορθογραφία και διόρθωση ασκήσεων.
  • Χριστουγεννιάτικες ασκήσεις

• “3η Επανάληψη”
    Βιβλίο Μαθητή σελ 58-59 ασκήσεις 1-9

• Εξέταση του μαθήματος
  • “Κεφάλαιο 18 – Η ναυμαχία της Σαλαμίνας”
    Βιβλίο Μαθητή σελ 56-57
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 25 άσκηση 1

Να λύσετε τα παρακάτω προβλήματα στο πράσινο τετράδιο κάνοντας πράξεις κάθετα :

1. Ο Κώστας έχει βάρος 32,5 κ. Η αδερφή του έχει βάρος 2,75 κ. λιγότερο από τον Κώστα. Το βάρος της μητέρας τους είναι όσο του Κώστα και της αδερφής του μαζί. Πόσο είναι το βάρος της μητέρας;
  2. Ένας σωλήνας έχει μήκος 2,5 μέτρα και ένας άλλος έχει μήκος 25 εκατοστά περισσότερο από τον πρώτο. Αν ενώσουμε τους δύο σωλήνες, πόσο θα είναι το μήκος τους;

(Για την επόμενη εβδομάδα!)

• Να διαβάσετε το Κεφάλαιο 18 “Η ναυμαχία της Σαλαμίνας”
    Βιβλίο Μαθητή σελ 56-57

Γερμανικά

• Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή την έκφραση Frohe Weihnachten una ein gutes Jahr

• Την 6η ώρα ασχοληθήκαμε με μια χριστουγεννιάτικη κατασκευή.

• Αύριο θα φτιάξουμε χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα.
    Παρακαλώ να φέρουν όλοι οι μαθητές τα υλικά που τους έχουν ανατεθεί.
    Επίσης, να έχουν οπωσδήποτε όλοι μαζί τους από ένα ζευγάρι γάντια μιας χρήσεως.
  • Η ώρα των Μαθηματικών δε θα πραγματοποιηθεί αύριο.
    Συνεπώς, τα καθήκοντα των Μαθηματικών μεταφέρονται για την επόμενη εβδομάδα.

• Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας.
    Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.