Δ Δημοτικού - 19 Νοεμβρίου 2020

Β.Μ. Κεφ. 14 “Ο Κλεισθένης θεμελιώνει τη δημοκρατία” σελ. 42-44

Τ.Ε. Κεφ. 14 ασκήσεις 1, 2, 3 (προφορικά), 4 σελ. 19

Γαλλικά

• Κάναμε επανάληψη τον πληθυντικό αριθμό των άρθρων και των ουσιαστικών και μιλήσαμε για τα παιχνίδια που παίζουμε στο διάλειμμα.
  • Ελέγξαμε τις ασκήσεις μας.

Γερμανικά

Γράψαμε στο τετράδιο τις προτάσεις ” Wie alt bist du” και ”Wie geht es dir” και γράψαμε το με ρήμα möcht-.

Β.Μ. την άσκηση σελ. 87

Corpus 5ης ενότητας “Ουδέτερα ανισοσύλλαβα ουσιαστικά σε -μα” σελ. 6 (Διάβασμα)

Corpus 5ης ενότητας  σελ. 12 (άσκηση 6)

Corpus 5ης ενότητας σελ. 14 (άσκηση 9)

(Παρακαλώ να στείλετε μέσω φωτογραφιών, τις απαντήσεις στο email της δασκάλας σας.)

Ιστορία

Διαβάζετε καλά το μάθημα: Β.Μ. Κεφ. 14 “Ο Κλεισθένης θεμελιώνει τη δημοκρατία” σελ. 42-44

Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας (http://axion.edu.gr/eclass) στο φάκελο Δ’ δημοτικού 2020-2021, θα βρείτε στο φάκελο ΙΣΤΟΡΙΑ ένα κουίζ. Είναι επανάληψη για τα μαθήματα 12-13-14. Παρακαλώ να το απαντήσετε όλοι μέχρι την Δευτέρα!

Γαλλικά

• Να μάθετε κάλα το πινακάκι με τα ” παιχνίδια που παίζω στην αυλή του σχολείου” σελ. 25 του Compagnon και να τις γράψετε 2 φορές αντιγραφή.
  • Nα κάνετε την ασκ. 2 σελ. 9 του Cahier
  • Nα κάνετε την άσκηση 6 σελ. 11 του Cahier
  • ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Αντιγράφοντας τον παραπάνω σύνδεσμο θα βρείτε μια άσκηση που έφτιαξα για εσάς και θα διασκεδάσετε μαθαίνοντας. Ακολουθήστε τις οδηγίες και παίξτε με την γραμματική βάζοντας κάθε φορά τις λέξεις στη σωστή σειρά.

Γερμανικά

Να διαβάσετε τις δύο καινούργιες ερωτήσεις και απαντήσεις στο τετράδιο. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Wie alt bist du= πόσο χρονών είσαι – Ich bin zehn Jahre alt= είμαι δέκα χρονών και Wie geht es dir/Wie geht’s= τι κάνεις;- Es geht mir gut= είμαι καλά, και το ρήμα möcht-.

Kursbuch: ανάγνωση ασκ. 7b σελ.21

Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή τις δύο καινούργιες ερωτήσεις και απαντήσεις και το ρήμα möcht-.

•  Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να παρακολουθούν καθημερινά τα καθήκοντα της τάξης τους, καθώς και τα email του σχολείου.

• Επιπλέον υλικό θα αναρτάται σταδιακά στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://axion.edu.gr/eclass

• Παρακαλώ τις εργασίες, τις εκθέσεις και οτιδήποτε σας ανατίθεται (όταν αναφέρεται), να τις στέλνετε μέσω φωτογραφιών στο email της εκπαιδευτικού της τάξης: fotinivi@yahoo.gr