Δ Δημοτικού - 21 Μαρτίου 2024

• Γράψαμε Άγνωστη ορθογραφία
  • Βιβλίο Μαθητή σελ. 17: Έλεγχος άσκησης 3
  • Συζήτηση για το τι γιορτάζουμε αύριο.

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 104-105: Ασκήσεις 1, 2, 3

Ιστορία

• Βιβλίο Ιστορίας σελ. 78-79: Προφορική εξέταση κεφαλαίου 25
  • Βιβλίο Ιστορίας σελ. 81-82: Παράδοση κεφαλαίου 26

Γερμανικά

• Απο το βιβλίο σελ.48-94 και φυλλάδιο με οριστικό άρθρο

• Τετράδιο εργασιών σελ. 36: Άσκηση 4 (σύμφωνα με τα πινακάκια της άσκησης και τον πίνακα με τα επιφωνήματα βιβλίο μαθητή σελ. 18)

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 104-105: Ασκήσεις 4, 5, 6

Ιστορία

• Βιβλίο Ιστορίας σελ. 81-82: Κατανόηση κεφαλαίου 26 με βοηθητικές ερωτήσεις και σχεδιάγραμμα

• Να φέρετε υπογεγραμμένο το Τεστ της Γλώσσας.
  • Την Πέμπτη 28 Μαρτίου θα πάμε στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης, να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση με τίτλο “Η Παναγία των Παρισίων”. Το κόστος είναι 8 ευρώ. Αύριο θα μοιραστούν υπεύθυνες δηλώσεις.  Παρακαλώ πολύ να τις φέρετε υπογεγραμμένες μαζί με τα χρήματα.
  • Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/

Γιορτή 25ης Μαρτίου

• Στη γιορτή να έχετε μαζί σας:
  1. Τα χαρτιά σας (όσοι κάνετε ανάγνωση)
  2. Μαντήλια (λευκά τα κορίτσια, μπλε τα αγόρια)
  • Στη γιορτή να φοράτε άσπρο πουκάμισο με τζιν παντελόνι και μαύρα παπούτσια. Ο δάσκαλος θα χρειαστεί και ένα γιλέκο ή σακάκι.
  • Στη παρέλαση να φοράτε άσπρο πουκάμισο, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), πουλόβερ μπλέ και μαύρα παπούτσια (τα κορίτσια κατά προτίμηση μπαλαρίνες)
  • Αύριο οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 12 το μεσημέρι.

Γερμανικά

• Απο το βιβλίο ασκ.9-10 σελ.95
  • Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή τις λέξεις απο το τετράδιο (οι λέξεις είναι οι εξής: das Alter, das Land, die Stadt, die Sprache, das Haustier, die Frage, die Antwort, kaufen)