Δ Δημοτικού - 23 Φεβρουαρίου 2023

• Β.Μ. Κεφάλαιο 33: “Υπολογίζω περιμέτρους και εμβαδά”, σελ. 88-89 ασκήσεις: 1, 2, 3 και 4

Γερμανικά

• Κάναμε χειροτεχνίες για τα καρναβάλια

• Άγνωστη Ορθογραφία
  • Β.Μ. “Πρώτη φορά στο θέατρο”, σελ. 70-71
    Β.Μ. σελ. 71-73 ασκήσεις: 1-3 και θεωρία (Υπερσυντέλικος)

• Β.Μ. Κεφάλαιο 33: “Υπολογίζω περιμέτρους και εμβαδά”, σελ. 89 άσκηση 5 και 6

Γερμανικά

• Να διαβάσετε τα ρήματα lesen, möcht-, sein, kommen, heißen

• Ανάγνωση: Β.Μ. “Πρώτη φορά στο θέατρο”, σελ. 70-71
  • Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 71 “Πρώτη φορά στο θέατρο” (“Τα φώτα χαμήλωσαν…ο κύριος Μαρσέλ”)
  • Β.Μ. σελ. 73 άσκηση 5
  • Να κλίνετε το ρήμα λύνω στους χρόνους Ενεστώτα, Παρατατικό, Αόριστο, Εξακολουθητικό Μέλλοντα, Συνοπτικό Μέλλοντα, Παρακείμενο και Υπερσυντέλικο

Την επόμενη Παρασκευή, 03/03/2023, θα γράψουμε ένα πρόχειρο τεστ στην 5η Ενότητα των Μαθηματικών. Για το τεστ, καλό θα ήταν να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή σε ασκήσεις που αφορούν την περίμετρο και το εμβαδόν (Κεφάλαια 32 και 33, σελ. 86-89). Ακόμη, προτείνω να διαβάσετε πολύ καλά το Φυλλάδιο θεωρίας-ασκήσεων της 5ης Ενότητας.

• Σήμερα, από την 5η ώρα, οι τάξεις του δημοτικού έκαναν αποκριάτικο πάρτι στο σχολείο.
  • Αύριο, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό!
  • Στις 11/03 θα πραγματοποιηθεί ο Πανελλήνιος διαγωνισμός Μαθηματικών “Πυθαγόρας”. Παρακαλώ όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε, να με ενημερώσετε. Το κόστος συμμετοχής είναι 10 Ευρώ.

Καλό Σαββατοκύριακο, να περάσετε όμορφα και τα λέμε από Τρίτη!!!!!!!!!