Δ Δημοτικού - 23 Μαρτίου 2023

• B.M. Κεφάλαιο 40: “Πολλαπλασιάζω και διαιρώ”, σελ. 107 ασκήσεις: 4 και 6

Γερμανικά

• Μάθαμε τα φρούτα στα γερμανικά
  • Μάθαμε την ώρα

• Β.Μ. (Γ’ τεύχος) Ενότητα 12η: “Χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!”, σελ.28-31, διαβάσαμε και συζητήσαμε γύρω από τα επετειακά κείμενα:
    “Εμείς δεν προσκυνούμε”

“Ο τρελός μπουρλοτιέρης”
    “Του Διάκου”

Λογοτεχνική Ώρα

• Συζητήσαμε για όσα διαβάσαμε στα δύο προηγούμενα κεφάλαια
  • Διαβάσαμε το κεφάλαιο: “Παράξενα πράγματα. Το γατί μας άλλαξε όνομα. Ένας προδότης μεταξύ μας.”

• Β.Μ. “6η Επανάληψη”: σελ. 108 ασκήσεις: 1, 2 και 3

Γερμανικά

• Να διαβάσετε την ώρα και τα φρούτα
  • Να κάνετε τα φρούτα 2 φορές αντιγραφή και να τα μάθετε για ορθογραφία (οι λέξεις είναι οι εξής: die Banane, die Wassermelone, die Traube, die Kirsche, die Irange, die Birne, der Apfel, die Ananas, die Erdbeer, die Zitrone)

• Δεν έχετε κάτι για το σπίτι.

Λογοτεχνική Ώρα

Ανάγνωση:

“Τα πανιά του Θησέα, η δικτατορία και το μυστικό του Μύλου με το Μισό Φτερό”

Παρακαλώ πολύ να είστε όλοι συνεπείς με την ανάγνωση του βιβλίου.

• Αύριο, θα πραγματοποιηθεί γιορτή αφιερωμένη στην 25η Μαρτίου. Φορέστε τα καλά σας!! Βεβαιωθείτε, παρακαλώ, ότι ξέρετε πολύ καλά τα ποιήματά σας!! Ακόμη, οι μαθητές θα κάνουν δοκιμαστικές για την παρέλαση του Σαββάτου και θα παρακολουθήσουν το project “Με χαρτί και καλαμάρι” από τον ποιητή κ. Αντώνη Σκιαθά. Θα σχολάσουμε στις 12:30. Οι μαθητές να έρθουν χωρίς τσάντες. Oι δραστηριότητες δε θα πραγματοποιηθούν.
  • Η ενδυμασία για την παρέλαση περιλαμβάνει: μπλε πουλόβερ με V, λευκό πουκάμισο με γιακά, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), μαύρα παπούτσια (χωρίς σχέδια), την κονκάρδα του σχολείου στα αριστερά και πορτοκαλί φουλάρι (μόνο τα κορίτσια).