Δ Δημοτικού - 28 Μαρτίου 2024

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 106-107: Επεξήγηση μαθαίνω και κάναμε 1 (μισή), 3, 4, 5, 6, 7

• Αύριο στην Γλώσσα θα γράψουμε έκθεση. Το θέμα της έκθεσης βρίσκεται στο τετράδιο εργασιών σελ. 37  (άσκηση 1). Όσοι δεν θα είστε στο σχολείο λόγω του διαγωνισμού της Ρομποτικής, να μου φέρετε την έκθεση όποια μέρα θέλετε μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 106-107: Κατανόηση μαθαίνω και ασκήσεις 1 (την υπόλοιπη), 2

• Ενημερώνω ότι την ΑΥΡΙΟ τις δύο τελευταίες ώρες θα κάνουμε Ιστορία και Λογοτεχνική ώρα.
  • Μοιράστηκαν παλιά θέματα για το διαγωνισμό Καγκουρό. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί αυτό το Σάββατο. Όσοι μαθητές θα συμμετέχετε, θα ήταν μια καλή εξάσκηση να κάνετε στο σπίτι κάποια από αυτά. Φυσικά, στη τάξη θα κάνουμε όσα προλάβουμε λόγω του περιορισμένου χρόνου.
  • Όσοι μαθητές δεν θα έρθουν αύριο λόγω του διαγωνισμού της Ρομποτικής, θα κατανοήσω το γεγονός να έρθουν αδιάβαστοι τη Δευτέρα. Ζητώ μόνο να έρθουν σε επαφή με τα καθήκοντα, για να λύσουμε την Τρίτη τυχόν απορίες.
  • Τη Δευτέρα 08/04 θα γράψουμε Τεστ Ιστορίας στα κεφάλαια 25-29 (Πελοποννησιακός πόλεμος και Θήβα)
  • Να φέρετε υπογεγραμμένο το Τεστ της Γλώσσας. (Χρυσούλα-Παναγιώτης)
  • Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/