Δ Δημοτικού - 1 Μαρτίου 2023

• Student book pages 47 -49

• Β.Μ. “Ο Κεραμιδοτρέχαλος”, σελ. 74-75
    Β.Μ. σελ. 75 ασκήσεις: 1 και 2
  • Παραγωγή Γραπτού Λόγου με θέμα: “Καρναβάλι μετά από δύο χρόνια”

Λογοτεχνική Ώρα

• Παίξαμε παιχνίδι ρόλων με αγαπημένες σκηνές από το βιβλίο.
  • Συμπληρώσαμε κάποια εισαγωγικά στοιχεία της λογοτεχνικής σελίδας.

• Workbook page 34 all exercises

• Ορθογραφία: Β.Μ. “Ο Κεραμιδοτρέχαλος”, σελ. 74 (“Η μητέρα του…έλικα στην πλάτη”)
  • Ανάγνωση: Β.Μ. “Ο Κεραμιδοτρέχαλος”, σελ. 74-75
  • Να κλίνετε στο Τετράδιο Γραφής: “ο καλύτερος φίλος”, “ο μεγαλύτερος αδερφός”

Λογοτεχνική Ώρα

• Να συμπληρώσετε την υπόλοιπη λογοτεχνική σελίδα, ώστε να την προσθέσουμε στη γωνία της λογοτεχνίας στην τάξη!

Το επόμενο βιβλίο, με το οποίο θα ασχοληθούμε είναι “Το καπλάνι της βιτρίνας” της Άλκης Ζέη. Παρακαλώ, ελέγξτε αν έχετε ήδη το βιβλίο και ενημερώστε με αύριο, ώστε να προχωρήσω στην παραγγελία και να σας ενημερώσω για το κόστος.

Την Παρασκευή, 03/03/2023, θα γράψουμε ένα πρόχειρο τεστ στην 5η Ενότητα των Μαθηματικών. Για το τεστ, καλό θα ήταν να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή σε ασκήσεις που αφορούν την περίμετρο και το εμβαδόν (Κεφάλαια 32 και 33, σελ. 86-89). Ακόμη, προτείνω να διαβάσετε πολύ καλά το Φυλλάδιο θεωρίας-ασκήσεων της 5ης Ενότητας.

• Στις 11/03 θα πραγματοποιηθεί ο Πανελλήνιος διαγωνισμός Μαθηματικών “Πυθαγόρας”. Παρακαλώ όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε, να με ενημερώσετε μέχρι τη Δευτέρα. Το κόστος συμμετοχής είναι 10 Ευρώ.
  • Θα πραγματοποιηθούν προκριματικοί αγώνες για το ατομικό και ομαδικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σκάκι. Παρακαλώ, όσοι επιθυμείτε να λάβετε μέρος να με ενημερώσετε μέχρι την Παρασκευή 3/3. Οι αγώνες θα διεξαχθούν τα δύο επόμενα Σαββατοκύριακα του Μαρτίου. Όσοι επιθυμείτε να λάβετε μέρος, θα λάβετε και περισσότερες οδηγίες για τους αγώνες.