Δ Δημοτικού - 5 Απριλίου 2023

• Workbook page 42 all exercises
  • Student book page 58

• Άγνωστη ορθογραφία
  • B.M. (γ’ τεύχος) σελ. 70-71: “Πρωτότυπα πασχαλινά αυγά” και “Πασχαλινά έθιμα”
  • Βίντεο για πασχαλινά έθιμα
  • Άσκηση στο τετράδιο

• Β.Μ. Κεφάλαιο 43ο: “Αντίστροφα προβλήματα”, σελ. 116-117, προβλήματα: 1, 2 και 3

Λογοτεχνική Ώρα

• Συζήτηση γύρω από τα κεφάλαια που διαβάσαμε.

• Εaster Homework : Companion page 40 Copy(2) ,Spelling : 15.13 -15.23
  • Information about Tea : Τσάι, σε σχέση με την βασιλική οικογένεια.  Να συλλέξετε πληροφορίες και να τις αποθηκεύσετε σε στικάκι.

• Ανάγνωση: B.M. (γ’ τεύχος) σελ. 70-71: “Πρωτότυπα πασχαλινά αυγά” και “Πασχαλινά έθιμα”
  • Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 70 (“Αφού βράσετε τα αυγά…το ένα δίπλα στο άλλο”)
  • Να αναγνωρίσετε γραμματικά τους παρακάτω όρους:
    έχουν δημιουργήσει, μικρά, αερόστατα, δημιουργώντας, θέαμα, το δικό του, κάθε, λουλούδια, πέφτοντας, συμβολίζει

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Λογοτεχνική Ώρα

• Να τελειώσετε την ανάγνωση του λογοτεχνικού βιβλίου.

Όταν επιστρέψουμε στο σχολείο, μετά τις διακοπές, θα συζητήσουμε, θα συμπληρώσουμε τη λογοτεχνική σελίδα του βιβλίου και θα το παρουσιάσουμε σε μία άλλη τάξη, οπότε καλό θα ήταν να δείξετε συνέπεια με την ανάγνωση!!!

• Παρακαλώ πολύ την Παρασκευή 07/04 να φέρετε  πασχαλινά σοκολατένια αυγουλάκια για να παίξουμε το παιχνίδι Easter Egg Hunt!!