Δ Δημοτικού - 14 Φεβρουαρίου 2024

• Βιβλίο Μελέτης σελ. 79-88: Κατανόηση κεφαλαίων 9-12

• Βιβλίο Μαθητή σελ. 89-90: Ανάγνωση και γνωστή ορθογραφία

• Φυλλάδιο 4ης ενότητας: Πρόβλημα β
  • Το τεστ των Μαθηματικών μεταφέρεται για Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου! Μέχρι τότε γίνονται στο μάθημα επαναληπτικές ασκήσεις και λύνονται απορίες. Παρακαλώ πολύ ρίξτε μια ματιά στα κεφάλαια του βιβλίου 17, 18 και 21-26 (εκτός 25) καθώς και στα φυλλάδια 3ης και 4ης ενότητας.

• Το τεστ των Μαθηματικών μεταφέρεται για Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου!
  • Μοιράστηκαν τα τεστ Ιστορίας διορθωμένα, παρακαλώ πολύ να επιστραφούν υπογεγραμμένα.
  • Για όποιον ενδιαφέρεται θα πραγματοποιηθεί Πρωτάθλημα σκάκι. Για τους μαθητές της Δ’ δημοτικού θα πραγματοποιηθούν στις 2 Μαρτίου στις 9:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης θύρα 4.

Ακολουθούν πληροφορίες για τους δύο διαγωνισμούς Μαθηματικών. (Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο site του σχολείου https://www.axion.edu.gr/mathimatikoi-diagonismoi-kagkouro-kai-pythagoras-2024/)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Όποιος/α επιθυμεί να λάβει μέρος, παρακαλώ πολύ να με ενημερώσει το συντομότερο δυνατόν, να μου φέρει τα χρήματα για τη συμμετοχή και να μου δώσει γραμμένο ένα email:

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: 9 Μαρτίου 2024. Στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο, και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά μέσω ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 10€ με σχετικό βιβλίο

ΚΑΓΚΟΥΡΟ: 30 Μαρτίου 2024. Τα θέματα δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις Μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα Μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα Μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού. Φέτος θα γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 09:00-10:30 στο ΑΞΙΟΝ. Κόστος: 12,50 € με σχετικό βιβλίο και δώρα. Η πληρωμή μπορεί να γίνει την ημέρα του διαγωνισμού στην γραμματεία των Σχολείων ΑΞΙΟΝ.