Δ Δημοτικού - 20 Μαρτίου 2024

• Βιβλίο Μαθητή σελ. 17: Άσκηση 3
  • Θα γράψουμε Άγνωστη ορθογραφία

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 103: Κατανόηση μαθαίνω

• Να φέρετε υπογεγραμμένο το Τεστ της Γλώσσας.
  • Την Πέμπτη 28 Μαρτίου θα πάμε στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης, να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση με τίτλο “Η Παναγία των Παρισίων”. Το κόστος είναι 8 ευρώ. Αύριο θα μοιραστούν υπεύθυνες δηλώσεις . Παρακαλώ πολύ να τις φέρετε υπογεγραμμένες μαζί με τα χρήματα.
  • Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/

Γιορτή 25ης Μαρτίου

• Την Παρασκευή θα πραγματοποιηθεί γιορτή για την 25η Μαρτίου. Παρακαλώ πολύ να έχετε τα χαρτιά μαζί σας (για όσους χρειάζεται να τα έχουν) και να φορέσετε άσπρο πουκάμισο με τζιν παντελόνι και μαύρα παπούτσια. Ο δάσκαλος θα χρειαστεί και ένα γιλέκο ή σακάκι. Η γιορτή θα πραγματοποιηθεί μόνο με τους δασκάλους και τους μαθητές του δημοτικού. Ακόμη, να φέρετε λευκά μαντήλια (κορίτσια) και μπλε μαντήλια (αγόρια).
  • Επίσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Παρασκευή οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο στις 12 το μεσημέρι.
  • Για την παρέλαση θα πρέπει να φοράτε άσπρο πουκάμισο, μπλε τζιν παντελόνι (χωρίς σκισίματα), πουλόβερ μπλέ και μαύρα παπούτσια (τα κορίτσια κατά προτίμηση μπαλαρίνες)