Δ Δημοτικού - 21 Σεπτεμβρίου 2022

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 13 άσκηση 2
  • Γράψαμε την πρώτη μας έκθεση με τίτλο: ”Πώς πέρασα το καλοκαίρι μου”

Λογοτεχνική ώρα

• Ξεκινήσαμε το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο, “Ο Μικρός Πρίγκιπας”. Διαβάσαμε το πρώτο κεφάλαιο σελ 15

• Activity book pages 74 ,75

• Αντιγραφή από το Τετράδιο Εργασιών άσκηση 2 σελ 13 ( Τα πολύ μικρά παιδιά…χαρούμενα)
  • Ορθογραφία από το Τετράδιο Εργασιών άσκηση 2 σελ 13 (Είχανε νοσταλγήσει…πεύκο)
  • Από το Βιβλίο Μαθητή ”Ένα ακόμα σκαλί” σελ 17 να εντοπίσουν οι μαθητές  τα ρήματα από: (Το σχολείο είναι διώροφο….Σκαλί σκαλί)

Λογοτεχνική Ώρα

• Να διαβάσετε μέχρι το τρίτο κεφάλαιο (III) του λογοτεχνικού μας βιβλίου σελ 22

• No homework

• Αύριο να φέρετε το corpus της Γλώσσας
  • Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε  συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Παρακαλώ οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως 5,50 ευρώ για το λογοτεχνικό βιβλίο μας ”Ο Μικρός Πρίγκιπας”.
  • Μοιράστηκε στα παιδιά ενημερωτικό φυλλάδιο για το μάθημα της πληροφορικής. Σε αυτό αναφέρεται και το κόστος των βιβλίων το οποίο είναι 36ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.