Δ Δημοτικού - 27 Μαρτίου 2024

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία
  • Έλεγχος τετραδίου “το έδαφος”
  • Βιβλίο Μαθητή σελ. 20-21: Ανάγνωση
  • Βιβλίο Μαθητή 23-24: Ασκήσεις 6, 7
  • Τετράδιο εργασιών σελ. 37-38: Ασκήσεις 2, 4

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 105: Έλεγχος ασκήσεων 7, 9 και κάναμε 8 και 10

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Μοιράστηκε corpus για την ενότητα 4 “Επαγγέλματα και προϊόντα στον τόπο μας”.

• Βιβλίο Μαθητή 24: Διάβασμα άσκησης 7 και κλίνω στο τετράδιο όπως το πινακάκι το ρήμα “παίρνω”.
  • Τετράδιο εργασιών σελ. 38: Άσκηση 3

• Αύριο να φέρετε μόνο Μαθηματικά.
  • Αύριο θα πάμε στο Δημοτικό Αμφιθέατρο Ξάνθης, να παρακολουθήσουμε τη θεατρική παράσταση με τίτλο “Η Παναγία των Παρισίων”. Παρακαλώ πολύ να φέρετε υπογεγραμμένες τις υπεύθυνες δηλώσεις  μαζί με 8 ευρώ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ.
  • Ενημερώνω ότι την Παρασκευή τις δύο τελευταίες ώρες θα κάνουμε Ιστορία και Λογοτεχνική ώρα.
  • Τη Δευτέρα 08/04 θα γράψουμε Τεστ Ιστορίας στα κεφάλαια 25-29 (Πελοποννησιακός πόλεμος και Θήβα)
  • Να φέρετε υπογεγραμμένο το Τεστ της Γλώσσας.
  • Στις 23-26 Μάϊου θα διεξαχθεί Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας. Όσοι ενδιαφέρεστε ο διαγωνισμός γίνεται διαδικτυακά  και το κόστος συμμετοχής είναι 15 ευρώ. Ακολουθεί ο σχετικός σύνδεσμος για να κάνετε την εγγραφή σας (μπορείτε να κάνετε και δοκιμαστικό): https://super-contest.com/