Δ Δημοτικού - 28 Σεπτεμβρίου 2022

• Βιβλίο Μαθητή: 3”Γνωρίζω τους αριθμούς ως το 20.000” σελ 17 ασκήσεις 4,5,6,7

Ιστορία

• Έλεγχος προηγούμενου μαθήματος (Κεφάλαιο 4)
  • Επανάληψη της 1ης ενότητας ”Γεωμετρικά Χρόνια” Κεφάλαιο 1 ”Η κάθοδος των Δωριέων, Κεφάλαιο 2 ”Οι Έλληνες δημιουργούν αποικίες”, Κεφάλαιο 3”Η ποίηση και η θρησκεία των Ελλήνων”, Κεφάλαιο 4 ”Η τέχνη και η γραφή”
  • Τετράδιο Εργασιών σελ 9 όλες τις ασκήσεις από το επαναληπτικό μάθημα.

Λογοτεχνική Ώρα

• Έγιναν δοκιμαστικές πρόβες για την παρέλαση της 4ης Οκτωβρίου.

• European Day of Languages

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Ιστορία

• Τη Δευτέρα 3/10/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία στην 1η Ενότητα “Γεωμετρικά χρόνια”. Να διαβάσουν πολύ καλά τα τέσσερα κεφάλαια της ενότητας. Αρκετά βοηθητικά θα είναι τα σχεδιαγράμματα, οι ερωτήσεις και ό,τι έχουμε υπογραμμίσει στο βιβλίο.

Λογοτεχνική ώρα

• Να διαβάσετε για την επόμενη φορά μέχρι τη σελ 31 (Κεφάλαιο 6)

• No Homework

• Μοιράστηκαν στα παιδιά δηλώσεις για δραστηριότητες.
    Όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν σε κάποια από αυτές, παρακαλώ να φέρουν τη δήλωση συμπληρωμένη μέχρι την Παρασκευή 30/9.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν το Δελτίο Υγείας που σας μοιράστηκε  συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό.
  • Την επόμενη Δευτέρα 3/10/2022 θα γράψουμε επαναληπτικό διαγώνισμα στην Ιστορία στην 1η Ενότητα “Γεωμετρικά χρόνια”.