Δ Δημοτικού - 30 Νοεμβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Β.Μ. σελ. 77, άσκηση 3
  • Τ.Ε. σελ. 47, ασκήσεις: 1 και 2
  • Παραγωγή γραπτού λόγου, με θέμα: “Μια επίσκεψη στον υδροβιότοπο της λίμνης Βιστωνίδας”

• Homework checked
  • Workbook page 21
  • Student book page 19 (rest)

Λογοτεχνική Ώρα

• Διαβάσαμε τις λογοτεχνικές σελίδες που ετοιμάσαμε στο σπίτι και συζητήσαμε αναλυτικά όσα μας έκαναν εντύπωση από το πρώτο βιβλίο

• Το επόμενο βιβλίο, με το οποίο θα ασχοληθούμε στη Λογοτεχνική Ώρα είναι “Τα Χριστούγεννα των παιδιών” του Β. Ηλιόπουλου. Παρακαλώ, να δείτε εάν έχετε το βιβλίο στη βιβλιοθήκη σας και να με ενημερώσετε με mail (katerinou.la@hotmail.com).

• Τ.Ε. σελ. 47, άσκηση 3
  • Άσκηση με απλές, σύνθετες και ελλειπτικές προτάσεις (στο τετράδιο γραφής)

• Grammar book  page 22 all exercises

Λογοτεχνική Ώρα

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

• Έως και την Παρασκευή 02/12/22 , όσοι επιθυμείτε να συμμετέχετε στην εκδρομή που έχει προγραμματιστεί για την Αγγλία, να φέρετε τις προκαταβολές (250Ε/ άτομο).

• Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους και να έχουν όλοι μαζί τους τα χαρτιά με τους ρόλους τους καθημερινά, για τις πρόβες.

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή.

• Αύριο θα πραγματοποιηθεί στολισμός του σχολείου και όλων των τάξεων. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από κάποιο στολιδάκι να κρεμάσουν στο δέντρο μας. Προαιρετική είναι και η χριστουγεννιάτικη ενδυμασία/αξεσουάρ.