Δ Δημοτικού - 6 Δεκεμβρίου 2022

• Γνωστή Ορθογραφία
  • Β.Μ. σελ. 83, “Ένα αλλιώτικο πάρκο!”
  • Β.Μ. σελ. 84, ασκήσεις: 1, 2 (προφορικά) και 4
  • Β.Μ. σελ. 85, άσκηση 5
  • Κλίση ουδέτερων ανισοσύλλαβων ουσιαστικών στον πίνακα

• Έλεγχος προβλήματος που είχαμε στο σπίτι
  • Corpus 2ης Ενότητας σελ. 6, πρόβλημα Ε
  • Corpus 2ης Ενότητας σελ. 8, πρόβλημα Ζ

Γερμανικά

• Κάναμε επανάληψη στις ερωτήσεις και απαντήσεις γνωριμίας και στους αριθμούς για το ΤΕΣΤ την Τρίτη 13/12

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Β.Μ. σελ. 51, “Ταξιδεύουμε και σε άλλους πολιτισμούς!”
  • Μιλήσαμε για την έννοια του “πολιτισμού” και κάναμε μια κατασκευή για την τάξη, για το Μεξικό.

• Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 83, “Ένα αλλιώτικο Πάρκο!”- (β) “Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής” (Το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής… πινακίδες σήμανσης και φανάρια)
  • Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 83, “Ένα αλλιώτικο Πάρκο!”- (α) “Οι μαθητές στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής- (β) “Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής”
  • Να κλίνετε στο τετράδιο Γραφής τα ουσιαστικά: το όχημα, το πρόγραμμα, σύμφωνα και με το παράδειγμα της σελ. 85 του Β.Μ.

• Να υπολογίσετε στο τετράδιο των Μαθηματικών τις κάθετες διαιρέσεις και να κάνετε τις επαληθεύσεις τους.

Την Παρασκευή, 09/12/2022, θα γράψουμε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα των Μαθηματικών για τη 2η Ενότητα. Παρακαλώ, να μελετήσετε πολύ καλά τις ασκήσεις και τα προβλήματα που υπάρχουν στο corpus και να κάνετε καλή εξάσκηση στον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση.

Από το Β.Μ. στην ύλη είναι τα εξής κεφάλαια:

• 8. Προσθέτω και αφαιρώ, σελ. 28-29
  • 9. Πολλαπλασιάζω με διάφορους τρόπους, σελ. 30-31
  • 10. Επιλύω προβλήματα, σελ. 32-33
  • 11. Πολλαπλασιάζω και διαιρώ, σελ. 34-35
  • 12. Διαιρώ με διάφορους τρόπους, σελ. 36-37
  • 13. Τέλεια και ατελής διαίρεση, σελ. 38-39
  • 14. Διαχειρίζομαι προβλήματα, σελ. 40-41

Γερμανικά

• Να κάνετε επανάληψη στις ερωτήσεις και απαντήσεις γνωριμίας και στους αριθμούς απο το 0 έως το 20 για το ΤΕΣΤ την Τρίτη 13/12

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές την Τετάρτη να έχουν μαζί τους το τετράδιο Παραγωγής Λόγου (κίτρινο).
  • Όλοι οι μαθητές να φέρουν υπογεγραμμένη την υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή στην Ονειρούπολη της Δράμας, καθώς και τα 10 ευρώ, που αναγράφονται και στη δήλωση.
  • Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν από 20 ευρώ για να γίνει μαζική παραγγελία των ρούχων που θα φορέσουν τα παιδιά στη χριστουγεννιάτικη γιορτή
  • Παρακαλώ  οι μαθητές να φέρουν άμεσα 6.90 ευρώ, για την αγορά του επόμενου λογοτεχνικού βιβλίου (εξαιρούνται όσοι έχουν ήδη το βιβλίο).
  • Μοιράστηκαν τα Επαναληπτικά Διαγωνίσματα της Γλώσσας. Παρακαλώ να επιστραφούν στο σχολείο υπογεγραμμένα.