Δ Δημοτικού - 12 Σεπτεμβρίου 2023

• Βιβλίο μαθητή σελ. 10: Ανάγνωση και σχολιασμός ποιήματος “Ο Σεπτέμβρης”
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 11: Άσκηση 1 και  2.
  • Βιβλίο μαθητή σελ. 12: Άσκηση 4

• Σύντομα το σχολείο θα παραγγείλει το βιβλίο των Μαθηματικών Δ’ δημοτικού, εκδόσεις Μπάρλας και οι μαθητές θα ενημερωθούν για την τιμή του. Προς το παρόν εκτύπωσα τις δύο πρώτες σελίδες και τις μοίρασα στους μαθητές.
  • Κάναμε από σελ. 8 (φυλλάδιο) τις ασκήσεις 1, 2, 3, 4
  • Κάναμε από σελ. 9 (φυλλάδιο) τις ασκήσεις 5 και την μισή 6

Γερμανικά

• Μάθαμε την άλφαβήτα και τα γράμματα με διαλυτικά

student’s/pupil’s book σελίδες 4-6 από το διαδραστικό πίνακα.

• Βιβλίο μαθητή σελ. 10: Ανάγνωση του ποιήματος και ορθογραφία την τελευταία στροφή του ποιήματος.

• Από σελ.9 (φυλλάδιο) τις ασκήσεις την υπόλοιπη 6, 7 και 8

• Η μελέτη περιβάλλοντος, τα θρησκευτικά και το λεξικό παρέμειναν στα ραφάκια των μαθητών.
  • Την Πέμπτη τη δεύτερη ώρα οι μαθητές θα φτιάξουν μουστοκούλουρα μαζί με τους μαθητές της Ε. Την Πέμπτη ο κάθε μαθητής να φέρει: 150γρ σπορέλαιο (Χιλάλ), 150γρ κρυσταλλική ζάχαρη (Ναρίν), λίγο κακάο (Παναγιώτης), λίγο μοσχοκάρυδο (Μάξιμος), λίγο γαρίφαλο (Μαρία), λίγο κανέλα (Μαρία), λίγο αλάτι και λίγη μαγειρική σόδα (Στέλλα), 200γρ πετιμέζι (Πάρις), 300γρ χυμό πορτοκάλι (Μερβέ), 600γρ αλεύρι που φουσκώνει μόνο του (Χρυσούλα) και 150γρ σουσάμι (Αλέξανδρος).
  • Στο μάθημα της λογοτεχνικής ώρας θα κάνουμε το βιβλίο “Ο Μικρός Πρίγκιπας”. Παρακαλώ να ελέγξετε ποιοι/ποιες το έχετε σπίτι.
  • Στο πρόγραμμα έγιναν κάποιες αλλαγές. Δόθηκε νέο. Παρακαλώ παρατηρήστε και τα βελάκια.
  • Για οποιαδήποτε ερώτηση το μέιλ μου είναι: theofanikarakasidou@gmail.com