Δ Δημοτικού - 12 Δεκεμβρίου 2023

• Απο το βιβλίο σε 108-109

Γαλλικά

• Έλεγχος καθηκόντων
  • Ασκήσεις με το ρήμα avoir και τα αόριστα άρθρα

• Βιβλίο μαθητή σελ. 43-44: Άσκηση 6
  • Να κλίνετε στο τετράδιο σας το ρήμα “διαλύθηκα” όπως την άσκηση 2 (βιβλίο μαθητή σελ. 41)

• Βιβλίο Μαθηματικών σελ. 50-51: Κατανόηση μαθαίνω και ασκήσεις 4, 5

ΔΕΙΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ:

• Σας ενημερώνουμε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από πολλούς γονείς για την οργάνωση χριστουγεννιάτικου catering κατά την διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης παράστασης. Το κόστος που αναλογεί σε κάθε μαθητή είναι 4 ευρώ. Ενημερώστε μας μέχρι την Πέμπτη (14/2).
  • Την Παρασκευή (15/12) θα φτιάξουμε χριστουγεννιάτικα κουλουράκια κανέλας. Παρακαλώ να φέρετε τα εξής υλικά:

Μάξιμος: 1 κιλό αλεύρι

Χρυσούλα: 1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν

Στέλλα: 2 κουταλάκια του γλυκού κανέλα

Μερβέ: 1 κουταλάκι του γλυκού σόδα

Παναγιώτης: 1 κούπα ζάχαρη

Ναρίν: Μισή κούπα χυμό πορτοκάλι

Πάρις: Μισή κούπα σόδα αναψυκτικό

Αλέξανδρος: Λίγο ξύσμα πορτοκαλιού

Χιλάλ: 1 κούπα ηλιέλαιο

Μαρία: Λαδόκολλα

• Την Δευτέρα (18/12) την τελευταία ώρα, αφού ρώτησα τους μαθητές και δέχτηκαν με χαρά, θα κάνουμε στην τάξη μας ανταλλαγή δώρων λόγω των εορτών. Να φέρετε ένα μικρό δωράκι γύρω στα 5-7 ευρώ
  • Την Πέμπτη (21/12) θα πάμε Ονειρούπολη! Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις. Όσοι/ες επιθυμείτε να έρθετε να μου τις φέρετε υπογεγραμμένες μαζί με 10 ευρώ.
  • Το λογοτεχνικό βιβλίο που ξεκινήσαμε είναι το “Η Γειτονιά του Ονείρου”. Κοστίζει τελικά 6,80 ευρώ. Μοιράστηκαν στα παιδιά τα βιβλία, οι αποδείξεις και τα 20 λεπτά. Παρακαλώ να μου φέρετε τα χρήματα, όσοι δεν μου τα φέρατε.
  • Μοιράστηκαν διορθωμένα τα τεστ Ιστορίας και τα τεστ Μαθηματικών. Παρακαλώ να μου τα επιστρέψετε υπογεγραμμένα.
  • Παρακαλώ πολύ επειδή οι μαθητές συμμετέχουν σε χορογραφία στην Χριστουγεννιάτικη παράσταση, γράψτε σε ένα χαρτάκι τι νούμερο ρούχα φοράνε.

Ολοκληρώστε την έκθεση στο τετράδιο.

Companion σελ. 25-26 ορθογραφία τις λέξεις 2,4,8,9,10,4 (Talking Point) + 1,2,3,5 (Writing)

Γαλλικά

• Ορθογραφία και 2 φορές αντιγραφή τις λέξεις 1-10 σελ. 28 CD