Δ Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2022

• Γνωστή και άγνωστη Ορθογραφία
  • Ανάγνωση του κειμένου “Η αιμοδοσία” (Ανθολόγιο)
  • Β’ Τεύχος: 8η Ενότητα: “Χριστός γεννάται”
    Β.Μ. σελ. 50 “Ζωγραφίστε τις ευχές σας” και σελ. 51 έγιναν οι ασκήσεις 1 (προφορικά), 2 (ανταλλαγή ευχετήριας κάρτας) και 3 (προφορικά)
  • Corpus 5ης Ενότητας: σελ. 8 (θεωρία) και σελ. 14 άσκηση 10

• Έλεγχος των ασκήσεων που είχαμε για το σπίτι
  • Β.Μ. Κεφάλαιο 16: “Νομίσματα και δεκαδικοί αριθμοί”, σελ. 48-49, θεωρία και ασκήσεις: 1, 2, 6, 7 και 8
  • Εξάσκηση στο τετράδιο

Γερμανικά

• Γράψαμε επαναληπτικό τεστ στην τάξη

• Ορθογραφία: Β.Μ. σελ. 50 “Ζωγραφίστε τις ευχές σας”  (“Στο κέντρο απεικονίζει…ρουχισμός στους απόρους”)
  • Ανάγνωση: Β.Μ. σελ. 50 “Ζωγραφίστε τις ευχές σας”

Τη Δευτέρα, 19/12/2022, θα γράψουμε το Επαναληπτικό Διαγώνισμα της 5ης Ενότητας. Καλό θα ήταν όλοι οι μαθητές να διαβάσουν πολύ προσεκτικά τη θεωρία από τα corpus που τους μοιράστηκαν και να κάνουν πολύ καλή εξάσκηση πάνω στις ασκήσεις που υπάρχουν σε αυτό, με τις οποίες θα ασχοληθούμε όλη την εβδομάδα.

Η ύλη από το Β.Μ. και το Τ.Ε. είναι η εξής:

• Β.Μ. σελ.: 76-78, 80-82, 85, 87
  • Τ.Ε. σελ.: 47-56, με ιδιαίτερη έμφαση στις σελ. 55-56- “Το εργαστήρι της Γλώσσας”

• Β.Μ. Κεφάλαιο 16: “Νομίσματα και δεκαδικοί αριθμοί”, σελ. 48-49, θεωρία και ασκήσεις: 3, 4 και 5

Γερμανικά

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

• Μοιράστηκαν τα Επαναληπτικά Διαγωνίσματα της Ιστορίας και των Μαθηματικών. Παρακαλώ να επιστραφούν στο σχολείο υπογεγραμμένα.
  • Μοιράστηκε το λογοτεχνικό βιβλίο στους μαθητές, μαζί με τις αποδείξεις. Σας υπενθυμίζω ότι για αύριο τα παιδιά θα πρέπει να έχουν διαβάσει την πρώτη ιστορία.
  • Αύριο να έχετε όλοι μαζί σας το τετράδιο Παραγωγής Λόγου (κίτρινο).
  • Την Πέμπτη, 15/12/2022, οι μαθητές τις Δ’ και Ε’ τάξης, σύμφωνα με τον Προγραμματισμό του Δεκεμβρίου, θα φτιάξουν Χριστουγεννιάτικα γλυκά στο εστιατόριο του σχολείου. Κάθε μαθητής καλείται να φέρει από ένα υλικό για τα κουλουράκια κανέλας που θα φτιάξουμε. Συγκεκριμένα:
    Άγγελος: 1 φακελάκι μπέικιν πάουντερ
    Χάνα: 150 γρ. ζάχαρη καστανή